Jämför prestanda (223 hk vs 150 hk), bagageutrymme och pris (392 700 kr vs 485 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota C-HR eller VW Touran.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Toyota C-HR är synbart billigare – den börjar på 392 700 kr , medan VW Touran kostar 485 200 kr . Skillnaden är ungefär 92 495 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota C-HR klarar sig med 2,3 L/100km och är därmed betydligt snålare än VW Touran, som drar 5,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,9 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Toyota C-HR tydligt mer effekt – 223 hk mot 150 hk. Det motsvarar ungefär 73 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota C-HR märkbart snabbare – 7,4 s mot 8,9 s. Det är ungefär 1,5 s snabbare.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Toyota C-HR knappt lättare – 1 505 kg mot 1 520 kg. Skillnaden är omkring 15 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder VW Touran markant mer plats – 834 L mot 447 L. Skillnaden är omkring 387 L.
När det gäller lastkapacitet presterar VW Touran märkbart bättre – 601 kg mot 425 kg. Skillnaden är ungefär 176 kg.
Toyota C-HR är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Toyota C-HR är en iögonfallande crossover som kombinerar skarp design med smidig hantering i stadsmiljö. Interiören känns genomtänkt och modern, och bilen ger en trygg och bekväm körupplevelse som passar både vardag och längre resor.
detaljerTouran är Volkswagens pragmatiska familjebil som prioriterar flexibilitet och välgenomtänkt förvaring framför blinkande gimmickar. För den som söker trygghet, rymd och enkelhet i vardagen — och helst vill undvika onödig dramatik — är Touran ett väldigt klokt val.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
392 700 - 577 600 kr
|
Pris
485 200 - 610 400 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
2,3 - 5,1 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
5,2 - 6,5 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
66 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
52 - 116 g/km
|
CO2
136 - 149 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
MPV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 505 - 1 755 kg
|
Tjänstevikt
1 520 - 1 631 kg
|
|
Bagageutrymme
350 - 447 L
|
Bagageutrymme
834 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 832 mm
|
Bredd
1 829 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
375 - 425 kg
|
Lastkapacitet
590 - 601 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
|
Motortyp
Bensin, Diesel
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Manuell, Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
140 - 223 hk
|
Effekt (hk)
122 - 150 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,4 - 9,9 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 10,8 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
-
|
Vridmoment
250 - 360 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
103 - 164 kW
|
Effekt (kW)
90 - 110 kW
|
|
Motorvolym
1 798 - 1 987 cm3
|
Motorvolym
1 498 - 1 968 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
CO2-effektivitetsklass
E
|
|
Märke
Toyota
|
Märke
VW
|