VS

Renault R5 vs Abarth 600 jämförelse

Jämför prestanda (150 hk vs 280 hk), bagageutrymme och pris (323 500 kr vs 485 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault R5 eller Abarth 600.

Renault R5 vs Abarth 600: de viktigaste skillnaderna

Renault R5

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • i liten grad mer energieffektiv
  • något längre elräckvidd
  • lite lättare
detaljer

Abarth 600

4,5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt mer effekt
  • märkbart snabbare 0–100 km/h
  • nästan omärkbart större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

R5

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Renault R5 är markant billigare – den börjar på 323 500 kr , medan Abarth 600 kostar 485 200 kr . Skillnaden är ungefär 161 649 kr.

När det gäller elförbrukning har Renault R5 fördelen: med 14,8 kWh/100km är den i liten grad effektivare än Abarth 600, som drar 17,5 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2,7 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Renault R5 något bättre: den klarar upp till 405 km, ungefär 61 km mer än Abarth 600.

600

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Abarth 600 avsevärt mer effekt280 hk mot 150 hk. Det motsvarar ungefär 130 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Abarth 600 märkbart snabbare – 5,9 s mot 8 s. Det är ungefär 2,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Abarth 600 drar märkbart kraftigare med 345 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 100 Nm.

R5

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Renault R5 lite lättare – 1 447 kg mot 1 700 kg. Skillnaden är omkring 253 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Abarth 600 nästan omärkbart mer plats – 360 L mot 326 L. Skillnaden är omkring 34 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault R5 klart bättre – 418 kg mot 225 kg. Skillnaden är ungefär 193 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Abarth 600 ligger lite före i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 485 200 kr
600

Abarth 600

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 237 - 280 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 17,5 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 344 km
Renault R5
Abarth 600

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault R5

Renault R5 är en charmig återkomst som blandar modern teknik med retrodesign, perfekt för den som vill ha personlighet i stan utan att låta sig bli anonym. Den är lekfull att köra, sparsmakad i sitt uttryck och ett uppfriskande alternativ för den som tröttnat på enformiga småbilar.

detaljer

Abarth 600

Abarth 600 är en liten eldig stadsraket som ger mer körglädje än sitt format lovar. Aggressiv styling, ett tajt chassi och ett ljud som får huvuden att vända gör den till ett lockande val för den som prioriterar personlighet framför praktikalitet.

detaljer
Renault R5
Abarth 600

Kostnader och förbrukning

Pris
323 500 - 362 800 kr
Pris
485 200 - 531 400 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
14,8 - 15,2 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
17,5 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
307 - 405 km
Elektrisk räckvidd
344 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 447 - 1 524 kg
Tjänstevikt
1 700 kg
Bagageutrymme
326 L
Bagageutrymme
360 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 744 mm
Bredd
1 779 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
396 - 418 kg
Lastkapacitet
225 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
122 - 150 hk
Effekt (hk)
237 - 280 hk
Acceleration 0-100 km/h
8 - 9 s
Acceleration 0-100 km/h
5,9 - 6,2 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
225 - 245 Nm
Vridmoment
345 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
90 - 110 kW
Effekt (kW)
174 - 207 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2 024 - 2 025
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Renault
Märke
Abarth
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.