Jämför prestanda (196 hk vs 223 hk), bagageutrymme och pris (404 300 kr vs 392 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Opel Astra Sports Tourer eller Toyota C-HR.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Toyota C-HR är lätt billigare – den börjar på 392 700 kr , medan Opel Astra Sports Tourer kostar 404 300 kr . Skillnaden är ungefär 11 555 kr.
Bränsleförbrukningen är densamma – 2,3 L/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar Opel Astra Sports Tourer klart bättre: den klarar upp till 445 km, ungefär 379 km mer än Toyota C-HR.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Toyota C-HR en aning mer effekt – 223 hk mot 196 hk. Det motsvarar ungefär 27 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota C-HR lätt snabbare – 7,4 s mot 7,7 s. Det är ungefär 0,3 s snabbare.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Opel Astra Sports Tourer nästan omärkbart lättare – 1 438 kg mot 1 505 kg. Skillnaden är omkring 67 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Opel Astra Sports Tourer synbart mer plats – 597 L mot 447 L. Skillnaden är omkring 150 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Opel Astra Sports Tourer något bättre – 502 kg mot 425 kg. Skillnaden är ungefär 77 kg.
Opel Astra Sports Tourer dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Opel Astra Sports Tourer känns som en praktisk vardagskompis med generöst lastutrymme och sköna köregenskaper, perfekt för familjer som vill ha både stil och funktion. Den är lätt att leva med, smälter in i grannskapet och ser till att matkassarna och helgens planer alltid får plats utan drama.
detaljerToyota C-HR är en iögonfallande crossover som kombinerar skarp design med smidig hantering i stadsmiljö. Interiören känns genomtänkt och modern, och bilen ger en trygg och bekväm körupplevelse som passar både vardag och längre resor.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
404 300 - 534 200 kr
|
Pris
392 700 - 577 600 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
2,3 - 5 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
2,3 - 5,1 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
15,6 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
82 - 445 km
|
Elektrisk räckvidd
66 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 - 132 g/km
|
CO2
52 - 116 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Kombi
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 438 - 1 765 kg
|
Tjänstevikt
1 505 - 1 755 kg
|
|
Bagageutrymme
466 - 597 L
|
Bagageutrymme
350 - 447 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 859 mm
|
Bredd
1 832 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
434 - 502 kg
|
Lastkapacitet
375 - 425 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Laddhybrid, Diesel, El
|
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda, Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
CVT
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
130 - 196 hk
|
Effekt (hk)
140 - 223 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,7 - 10,6 s
|
Acceleration 0-100 km/h
7,4 - 9,9 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
230 - 360 Nm
|
Vridmoment
-
|
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
96 - 144 kW
|
Effekt (kW)
103 - 164 kW
|
|
Motorvolym
1 199 - 1 598 cm3
|
Motorvolym
1 798 - 1 987 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
C, B, D, A
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
|
Märke
Opel
|
Märke
Toyota
|