VS

MG MG4 vs Renault Scénic jämförelse

Jämför prestanda (435 hk vs 218 hk), bagageutrymme och pris (496 700 kr vs 466 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – MG MG4 eller Renault Scénic.

MG MG4 vs Renault Scénic: de viktigaste skillnaderna

MG MG4

5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • klart mer effekt
  • knappt mer energieffektiv
  • markant snabbare 0–100 km/h
  • nästan omärkbart lättare
detaljer

Renault Scénic

4,6 (3 Recensioner)
betygsätt
  • lätt billigare
  • lätt längre elräckvidd
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

MG4

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Renault Scénic är lätt billigare – den börjar på 466 800 kr , medan MG MG4 kostar 496 700 kr . Skillnaden är ungefär 29 927 kr.

När det gäller elförbrukning har MG MG4 fördelen: med 16,1 kWh/100km är den knappt effektivare än Renault Scénic, som drar 16,6 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 0,5 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Renault Scénic lätt bättre: den klarar upp till 598 km, ungefär 53 km mer än MG MG4.

Scénic

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har MG MG4 klart mer effekt435 hk mot 218 hk. Det motsvarar ungefär 217 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är MG MG4 markant snabbare – 3,8 s mot 7,9 s. Det är ungefär 4,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: MG MG4 drar betydligt kraftigare med 600 Nm mot 300 Nm. Skillnaden är cirka 300 Nm.

MG4

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är MG MG4 nästan omärkbart lättare – 1 755 kg mot 1 822 kg. Skillnaden är omkring 67 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Scénic lite bättre – 518 kg mot 448 kg. Skillnaden är ungefär 70 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

MG MG4 ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 496 700 kr
MG4

MG MG4

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 190 - 435 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 16,1 - 19 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 405 - 545 km
MG MG4
Renault Scénic

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

MG MG4

MG4 känns som en frisk och prisvärd elbil som vill utmana de mer etablerade märkena, med pigg karaktär och oväntat mycket utrustning för pengarna. Den erbjuder körglädje utan krångel och passar dig som vill ha en smart vardagsbil med lite attityd.

detaljer

Renault Scénic

Scénic är en praktisk och bekväm familjebil som prioriterar flexibilitet och smarta lösningar för vardagslivet. Den är lätt att leva med och bjuder på en mjuk, trygg körupplevelse med en dos fransk charm som gör barnstolsbyten och mataffärsbesök något roligare än väntat.

detaljer
MG MG4
Renault Scénic

Kostnader och förbrukning

Pris
496 700 - 543 000 kr
Pris
466 800 - 592 800 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
16,1 - 19 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
16,6 - 17,5 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
405 - 545 km
Elektrisk räckvidd
420 - 598 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 755 - 1 810 kg
Tjänstevikt
1 822 - 1 927 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
545 L
Längd
-
Längd
4 470 mm
Bredd
1 836 mm
Bredd
1 864 mm
Höjd
-
Höjd
1 571 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 670 L
Lastkapacitet
448 kg
Lastkapacitet
514 - 518 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
190 - 435 hk
Effekt (hk)
170 - 218 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
7,9 - 8,6 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
150 - 170 km/h
Vridmoment
350 - 600 Nm
Vridmoment
280 - 300 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
140 - 320 kW
Effekt (kW)
125 - 160 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
MG
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.