Jämför prestanda (158 hk vs 225 hk), bagageutrymme och pris (288 300 kr vs 392 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Captur eller Citroen C5 Aircross.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Renault Captur är tydligt billigare – den börjar på 288 300 kr , medan Citroen C5 Aircross kostar 392 700 kr . Skillnaden är ungefär 104 454 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Citroen C5 Aircross klarar sig med 2,5 L/100km och är därmed markant snålare än Renault Captur, som drar 4,4 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,9 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Citroen C5 Aircross märkbart mer effekt – 225 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 67 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Citroen C5 Aircross knappt snabbare – 8,3 s mot 8,9 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Citroen C5 Aircross drar i liten grad kraftigare med 300 Nm mot 265 Nm. Skillnaden är cirka 35 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Renault Captur märkbart lättare – 1 323 kg mot 1 629 kg. Skillnaden är omkring 306 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Citroen C5 Aircross synbart mer plats – 565 L mot 422 L. Skillnaden är omkring 143 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Citroen C5 Aircross lätt bättre – 471 kg mot 453 kg. Skillnaden är ungefär 18 kg.
Citroen C5 Aircross ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Captur är en smidig och praktisk crossover som fungerar väl både i stadstrafik och på längre turer tack vare flexibel inredning och en högre sittposition. Den känns lättkörd, har genomtänkt förvaring och ett modernt infotainmentsystem som förenklar vardagen.
detaljerCitroën C5 Aircross är en komfortmässig suv som sätter mjuk körning och ett luftigt, välplanerat inre före hårdslipad sportighet. Den känns mer som en flytande fåtölj på hjul än en het körupplevelse, perfekt för familjen som vill ha bekvämlighet och praktisk användbarhet med ett leende.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
288 300 - 383 000 kr
|
Pris
392 700 - 579 600 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
4,4 - 6 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
2,5 - 5,4 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
17 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
81 - 520 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
100 - 137 g/km
|
CO2
0 - 121 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 323 - 1 441 kg
|
Tjänstevikt
1 629 - 2 184 kg
|
|
Bagageutrymme
326 - 422 L
|
Bagageutrymme
565 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 797 mm
|
Bredd
1 870 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
447 - 453 kg
|
Lastkapacitet
446 - 471 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, El, Laddhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuel
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling, Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
115 - 158 hk
|
Effekt (hk)
145 - 225 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 11,2 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
160 - 265 Nm
|
Vridmoment
230 - 300 Nm
|
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
84 - 116 kW
|
Effekt (kW)
107 - 165 kW
|
|
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
|
Motorvolym
1 199 - 1 598 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2025
|
Modellår
2 025 - 2 026
|
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, E
|
CO2-effektivitetsklass
D, A, B
|
|
Märke
Renault
|
Märke
Citroen
|