VS

Nissan Qashqai vs Renault Captur jämförelse

Jämför prestanda (205 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (399 100 kr vs 288 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Nissan Qashqai eller Renault Captur.

Nissan Qashqai vs Renault Captur: de viktigaste skillnaderna

Nissan Qashqai

4,9 (3 Recensioner)
betygsätt
  • märkbart mer effekt
  • nästan omärkbart mer bränslesnål
  • en aning snabbare 0–100 km/h
  • i liten grad större bagageutrymme
detaljer

Renault Captur

4,8 (5 Recensioner)
betygsätt
  • märkbart billigare
  • minimalt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Qashqai

Svart på vitt: Nissan Qashqai VS Renault Captur

Nissan Qashqai VS Renault Captur ställs mot varandra som två olika tolkningar av samma idé: ett praktiskt SUV-format för vardag och familj. Nissan Qashqai lutar åt en lugn, nästan elbilsliknande körupplevelse med betoning på komfort och teknikkomfort, medan Renault Captur prioriterar kompakt smidighet, flexibel inredning och ofta ett attraktivare pris. Båda erbjuder modern Google‑konnektivitet, men de löser ergonomi och användarvänlighet på olika sätt som påverkar vardagens stressnivå. I den här jämförelsen fokuserar vi på hur de skiljer sig i karaktär, komfort, praktisk användbarhet och vem som faktiskt trivs bäst med vilken lösning.

Captur

Körkänsla och karaktär

Nissan Qashqai ger ett mer avskalat och behagligt intryck i trafiken, med ett drivkoncept som känns linjärt och lätt att dosera, medan Renault Captur spelar på smidighet och en mer konventionell hybridkaraktär. Qashqai upplevs som starkare och mer förlåtande när man vill accelerera i trafiken, medan Captur i sitt mest ekonomiska utförande skiftar mellan elektriskt glid och en något mer påtaglig motorklang vid hård belastning. Båda är inte byggda för sportighet; Qashqai är tryggt neutral och Captur är mer bekväm än kvick, men Captur kan kännas stramare över ojämnheter. Skillnaden blir vardagligt tydlig: välj Qashqai om du prioriterar mjuk kraftleverans och en mer avslappnad stil, välj Captur om du vill ha något litet, lättmanövrerat och ekonomiskt i urbana miljöer.

Qashqai

Komfort och långfärdsbeteende

På långa sträckor känns Nissan Qashqai generellt mer avkopplande tack vare tystare anträd och bekvämare framstolar, medan Renault Captur imponerar med låg bullernivå i stadstrafik men kan bli hörbar när motorn jobbar hårt. Qashqai:s upplevelse på motorväg är mer stabil och mindre ansträngande över tid, vilket gör den bättre lämpad för längre pendlingsdagar eller semesterkörningar med mycket motorväg. Captur kompenserar med en välavvägd kupé och god sitteställning men kan kännas hårdare över grova vägbanor, särskilt med större hjul. För den som prioriterar ren långfärdskomfort pekar vardagskänslan mot Qashqai, medan Captur är ett bra val för resor som växlar mer mellan stad och landsbygd.

Captur

Praktisk användbarhet och familjeliv

I praktiken erbjuder Nissan Qashqai mer lastutrymme och högre nyttolast, vilket gör skillnad för barnvagnar, matkassar och packning inför semestern, medan Renault Captur vinner på flexibilitet med sin skjutbara baksäte som ändrar förhållandet mellan bagage och bagageutrymme. Qashqai:s bagagevolym och tydliga lastgolv underlättar vid tung och otymplig last, men den högre lastkanten kan göra tunga lyft besvärligare. Captur är lättare att anpassa för varierande dagliga sysslor och smalare gator tack vare sina mindre yttermått, men är sämre på att rymma riktigt stora lass. För barnfamiljer som ofta lastar mycket väger Qashqai:s utrymme tungt, medan Captur passar bättre för familjer som värdesätter flexibilitet och lättare parkeringsvillkor.

Qashqai

Kupé, användargränssnitt och upplevd kvalitet

Båda modellerna har modern infotainment och Google‑funktioner, men Nissan Qashqai kombinerar detta med fler fysiska reglage som känns snabbare i vardagsanvändning, medan Renault Captur satsar på en större pekskärm och en mer strömlinjeformad instrumentbräda. Captur ger ofta ett mer trendigt, digitalt intryck i kupén och översta ytorna kan upplevas som något mer påkostade, men ergonomin lider av få fysiska rattreglage och små skärmknappar. Qashqai känns mer traditionellt genomtänkt med tydliga knappar och en känsla av robusthet, även om vissa plastytor är enkla. Valet hänger på vad som stör dig: vill du ha omedelbar, taktil kontroll välj Qashqai; föredrar du en modern, skärmcentrerad upplevelse välj Captur.

Captur

Vem passar vilken bäst — köpbeslutets praktiska riktning

När du ska välja mellan Nissan Qashqai och Renault Captur handlar det om prioriteringar: Qashqai är rätt för köpare som vill ha en lugnare, mer kraftfull och långfärdskomfortorienterad bil med större lastkapacitet, medan Captur tilltalar den som vill ha kompakt smidighet, maximal inredningsflexibilitet och bättre prislapp i instegsutföranden. Om du pendlar mycket och värdesätter tyst körning samt fysiska reglage kommer Nissan Qashqai kännas mer moget och avkopplande, men om din vardag är tät stads- och ärendeåkning med behov av varierbart bagage är Renault Captur klokare. Fundera på hur ofta du lastar tungt, hur mycket motorväg du kör och om du prioriterar skärmstyrning framför knappar — det avgör vilken av de två som bättre matchar din vardag. Tekniska skillnader och utrustningsnivåer påverkar slutligen prisbilden, vilket vi går vidare att reda ut i den tekniska jämförelsen nedan.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Qashqai

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Renault Captur är märkbart billigare – den börjar på 288 300 kr , medan Nissan Qashqai kostar 399 100 kr . Skillnaden är ungefär 110 809 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Nissan Qashqai klarar sig med 4,3 L/100km och är därmed nästan omärkbart snålare än Renault Captur, som drar 4,4 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,1 L/100km.

Captur

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Nissan Qashqai märkbart mer effekt205 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 47 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Nissan Qashqai en aning snabbare – 7,6 s mot 8,9 s. Det är ungefär 1,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Nissan Qashqai drar något kraftigare med 330 Nm mot 265 Nm. Skillnaden är cirka 65 Nm.

Qashqai

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Renault Captur minimalt lättare – 1 323 kg mot 1 420 kg. Skillnaden är omkring 97 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Nissan Qashqai i liten grad mer plats – 504 L mot 422 L. Skillnaden är omkring 82 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Nissan Qashqai något bättre – 516 kg mot 453 kg. Skillnaden är ungefär 63 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Nissan Qashqai leder tydligt totalt sett i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 399 100 kr
Qashqai

Nissan Qashqai

  • Motortyp : Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 158 - 205 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,3 - 6,8 L/100km
Nissan Qashqai
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai är en av de mest lättkörda och praktiska crossoverna i klassen — en trygg kompanjon för både stadspendling och weekendutflykter som klarar vardagens alla uppdrag utan drama. Med mogen design, rymlig kupé och fokus på komfort känns den både gedigen och prisvärd; perfekt för den som vill ha en familjevänlig SUV utan krusiduller.

detaljer

Renault Captur

Captur är en smidig och praktisk crossover som fungerar väl både i stadstrafik och på längre turer tack vare flexibel inredning och en högre sittposition. Den känns lättkörd, har genomtänkt förvaring och ett modernt infotainmentsystem som förenklar vardagen.

detaljer
Nissan Qashqai
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Pris
399 100 - 537 500 kr
Pris
288 300 - 383 000 kr
Förbrukning L/100 km
4,3 - 6,8 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,4 - 6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
98 - 152 g/km
CO2
100 - 137 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 420 - 1 624 kg
Tjänstevikt
1 323 - 1 441 kg
Bagageutrymme
479 - 504 L
Bagageutrymme
326 - 422 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 835 mm
Bredd
1 797 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
446 - 516 kg
Lastkapacitet
447 - 453 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
Motortyp
Fullhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk, Manuel
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, CVT, Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
158 - 205 hk
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,6 - 9,9 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
260 - 330 Nm
Vridmoment
160 - 265 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
116 - 151 kW
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Motorvolym
1 332 - 1 498 cm3
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3

Allmänt

Modellår
2 025 - 2 026
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
E, C
CO2-effektivitetsklass
C, D, E
Märke
Nissan
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.