VS

Mitsubishi ASX vs Renault Captur jämförelse

Jämför prestanda (158 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (288 800 kr vs 288 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Mitsubishi ASX eller Renault Captur.

Mitsubishi ASX vs Renault Captur: de viktigaste skillnaderna

Mitsubishi ASX

4,9 (2 Recensioner)
betygsätt
  • lätt mer bränslesnål
  • knappt lättare
  • i liten grad större bagageutrymme
detaljer

Renault Captur

4,8 (5 Recensioner)
betygsätt
  • minimalt billigare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

ASX

direkt jämförelse: Mitsubishi ASX och Renault Captur i samma ring

Mitsubishi ASX och Renault Captur möts i en klassisk liten-SUV-duell där skillnaderna ofta handlar om känsla mer än ren kraft. I den här jämförelsen ser du hur två kompakt-SUV:ar tar olika vägar när det gäller design, användbarhet och vardagskomfort — tänk stadsmässig charm kontra robust användbarhet. Vi ställer Mitsubishi ASX VS Renault Captur sida vid sida för att reda ut vem som talar till vilken sorts köpare. Läs vidare om vilken bil som känns mer familjevänlig, mer urban eller helt enkelt roligare att äga.

Captur

Två personligheter på samma gata

Mitsubishi ASX uppträder som den tysta, pålitliga typen medan Renault Captur hellre tar scenen med uttrycksfull design och små överraskningar. ASX ger intryck av enkelhet och robusthet — en bil som vill jobba snarare än glänsa — medan Captur satsar på karaktär och modern touch i interiören. Valet handlar mycket om smak: föredrar du lågmäld praktiskhet eller vill du synas i rondellen? Båda är kompakta SUV:ar men deras attityder mot vägen och parkeringsrutan skiljer sig tydligt.

ASX

Vardagstestet: pendling, familj och parkeringsplats

I vardagen visar Mitsubishi ASX sina styrkor i enkel logistik och tydlig lastkapacitet — den känns lite mer ”gå till jobbet och packa i bakluckan”. Renault Captur glänser i stadsmiljö med smidighet och en interiör som gör korta turer trevligare; den känner sig lekfullare bakom ratten. För långresor tenderar ASX att upplevas mer stabil, medan Captur belönar den som prioriterar bekvämlighet och infotainment på hyfsat korta etapper. Barnstolar, mataffärsbesök eller shoppingrundor — båda klarar vardagens behov, men i praktiken väljer man beroende på om man prioriterar utrymme eller urban smidighet.

Captur

Varför man pekar på den ena i sociala sammanhang

Att köpa en Renault Captur är ofta ett statement: du vill ha en modern, färgstark bil som speglar din stil och tekniska krav. Att välja Mitsubishi ASX känns mer som ett rationellt val — pålitligt, diskret och utan onödiga krusiduller. Captur talar till dem som tycker att bilen är en förlängning av personligheten; ASX till dem som ser bilen som ett verktyg för vardagen. I slutänden handlar valet lika mycket om vilken bild du vill ge när du kommer fram som om hur bilen faktiskt körs.

ASX

Vem ska överväga Mitsubishi ASX?

Mitsubishi ASX passar dig som värdesätter enkelhet, praktisk lastlösning och en trygg känsla bakom ratten — perfekt för pendlare och småbarnsfamiljer som gillar lågmälda prioriteringar. Om du vill ha en bil som inte pratar för mycket men levererar stabilitet i vardagen, är ASX ett naturligt val. Den känns less flashy och mer ”gör jobbet” än Renault Captur, vilket även talar till sparsmakande köpare som ser värde i robusta lösningar. Kort sagt: ASX är för den som hellre äger tålighet än trendighet.

Captur

Vem passar Renault Captur — och var lämnar det Mitsubishi ASX?

Renault Captur är skräddarsydd för den som vill ha en små-SUV med personlighet, modern tech-känsla och stadsvänlig stil — tänk unga familjer eller designmedvetna pendlare. Captur tilltalar den som vill synas och uppskattar små bekvämligheter i interiören, medan Mitsubishi ASX blir valet om du värderar enkelhet och praktisk lastkapacitet högre än yta och finess. Vill du se hårda fakta och exakta skillnader innan du bestämmer dig? Fortsätt ner i faktarutan för alla siffror och detaljskillnader.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

ASX

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Renault Captur är minimalt billigare – den börjar på 288 300 kr , medan Mitsubishi ASX kostar 288 800 kr . Skillnaden är ungefär 463 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Mitsubishi ASX klarar sig med 4,3 L/100km och är därmed lätt snålare än Renault Captur, som drar 4,4 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,1 L/100km.

Captur

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

Båda modellerna erbjuder samma effekt – 158 hk.

Båda modellerna accelererar nästan lika snabbt – 8,9 s från 0 till 100 km/h.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Renault Captur drar knappt kraftigare med 265 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 20 Nm.

ASX

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Mitsubishi ASX knappt lättare – 1 296 kg mot 1 323 kg. Skillnaden är omkring 27 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Mitsubishi ASX i liten grad mer plats – 484 L mot 422 L. Skillnaden är omkring 62 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Captur knappt bättre – 453 kg mot 445 kg. Skillnaden är ungefär 8 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Mitsubishi ASX ligger precis före i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 288 800 kr
ASX

Mitsubishi ASX

  • Motortyp : Bensin, Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 115 - 158 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,3 - 6 L/100km
Mitsubishi ASX
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Mitsubishi ASX

Mitsubishi ASX är en praktisk och pålitlig crossover som känns trygg att köra i vardagen och erbjuder gott om utrymme utan att krångla till livet. Den är diskret i designen men ger ändå valuta för pengarna med enkel teknik, bekväma stolar och låg driftkostnad — perfekt för den som vill ha en funktionell bil utan onödiga krusiduller.

detaljer

Renault Captur

Captur är en smidig och praktisk crossover som fungerar väl både i stadstrafik och på längre turer tack vare flexibel inredning och en högre sittposition. Den känns lättkörd, har genomtänkt förvaring och ett modernt infotainmentsystem som förenklar vardagen.

detaljer
Mitsubishi ASX
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Pris
288 800 - 437 800 kr
Pris
288 300 - 383 000 kr
Förbrukning L/100 km
4,3 - 6 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,4 - 6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
99 - 137 g/km
CO2
100 - 137 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 296 - 1 493 kg
Tjänstevikt
1 323 - 1 441 kg
Bagageutrymme
348 - 484 L
Bagageutrymme
326 - 422 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 797 mm
Bredd
1 797 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
397 - 445 kg
Lastkapacitet
447 - 453 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
Motortyp
Fullhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk, Manuel
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
190 - 245 Nm
Vridmoment
160 - 265 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3

Allmänt

Modellår
2 025 - 2 026
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
D, E, C
CO2-effektivitetsklass
C, D, E
Märke
Mitsubishi
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.