Jämför prestanda (136 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (365 800 kr vs 288 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Opel Combo Cargo eller Renault Captur.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Renault Captur är tydligt billigare – den börjar på 288 300 kr , medan Opel Combo Cargo kostar 365 800 kr . Skillnaden är ungefär 77 463 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Captur klarar sig med 4,4 L/100km och är därmed i liten grad snålare än Opel Combo Cargo, som drar 5,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,8 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.
När det gäller motoreffekt har Renault Captur en aning mer effekt – 158 hk mot 136 hk. Det motsvarar ungefär 22 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Renault Captur tydligt snabbare – 8,9 s mot 11,2 s. Det är ungefär 2,3 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Opel Combo Cargo drar i liten grad kraftigare med 300 Nm mot 265 Nm. Skillnaden är cirka 35 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Sittplatser: Renault Captur erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.
När det gäller tjänstevikt är Renault Captur lätt lättare – 1 323 kg mot 1 371 kg. Skillnaden är omkring 48 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Opel Combo Cargo klart bättre – 781 kg mot 453 kg. Skillnaden är ungefär 328 kg.
Renault Captur ligger lite före i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Opel Combo är en praktisk och rymlig partner för småföretagare och hantverkare som vill ha smart lastutrymme och robust vardagsfunktion utan överflödiga krusiduller. Den körs smidigt i stan, erbjuder flexibla lastlösningar och känns pålitlig och prisvärd — inget flashigt prestigeval, men en riktig arbetsmyra som levererar dag efter dag.
detaljer
Captur är en smidig och praktisk crossover som fungerar väl både i stadstrafik och på längre turer tack vare flexibel inredning och en högre sittposition. Den känns lättkörd, har genomtänkt förvaring och ett modernt infotainmentsystem som förenklar vardagen.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
365 800 - 468 900 kr
|
Pris
288 300 - 385 300 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
5,2 - 5,4 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
4,4 - 6 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
17,4 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
354 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 - 143 g/km
|
CO2
100 - 137 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Skåpbil
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
2
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 371 - 1 674 kg
|
Tjänstevikt
1 323 - 1 441 kg
|
|
Bagageutrymme
-
|
Bagageutrymme
326 - 422 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 848 mm
|
Bredd
1 797 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
645 - 781 kg
|
Lastkapacitet
447 - 453 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Diesel, El
|
Motortyp
Fullhybrid, Bensin, Bensin mildhybrid
|
|
Växellåda
Manuell, Automatisk
|
Växellåda
Automatisk, Manuell
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda, Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
102 - 136 hk
|
Effekt (hk)
115 - 158 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
11,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
250 - 300 Nm
|
Vridmoment
160 - 265 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
75 - 100 kW
|
Effekt (kW)
84 - 116 kW
|
|
Motorvolym
1 499 cm3
|
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2025
|
|
CO2-effektivitetsklass
E, A
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, E
|
|
Märke
Opel
|
Märke
Renault
|