VS

Dacia Sandero vs MG MGS9 jämförelse

Jämför prestanda (122 hk vs 299 hk), bagageutrymme och pris (147 800 kr vs 519 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Dacia Sandero eller MG MGS9.

Dacia Sandero vs MG MGS9: de viktigaste skillnaderna

Dacia Sandero

3,1 (5 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • betydligt lättare
  • något större bagageutrymme
detaljer

MG MGS9

  • klart mer effekt
  • avsevärt mer bränslesnål
  • minimalt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Sandero

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Dacia Sandero är markant billigare – den börjar på 147 800 kr , medan MG MGS9 kostar 519 800 kr . Skillnaden är ungefär 372 059 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: MG MGS9 klarar sig med 2,4 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Dacia Sandero, som drar 5,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,9 L/100km.

Sandero

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har MG MGS9 klart mer effekt299 hk mot 122 hk. Det motsvarar ungefär 177 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är MG MGS9 minimalt snabbare – 9,6 s mot 9,7 s. Det är ungefär 0,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: MG MGS9 drar markant kraftigare med 390 Nm mot 200 Nm. Skillnaden är cirka 190 Nm.

Sandero

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: MG MGS9 erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Dacia Sandero betydligt lättare – 1 100 kg mot 2 160 kg. Skillnaden är omkring 1 060 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Dacia Sandero något mer plats – 372 L mot 332 L. Skillnaden är omkring 40 L.

När det gäller lastkapacitet presterar MG MGS9 tydligt bättre – 557 kg mot 436 kg. Skillnaden är ungefär 121 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

MG MGS9 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 519 800 kr
default

MG MGS9

  • Motortyp : Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 299 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,4 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 100 km
Dacia Sandero
MG MGS9

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Dacia Sandero

Dacia Sandero är en praktisk och prisvärd småbil som ger mycket körglädje för pengarna utan onödiga krusiduller. Den är enkel och rymlig för sin klass, perfekt för den som vill ha en ärlig bil utan flashiga finesser — den gör jobbet på ett pålitligt, okomplicerat sätt.

detaljer

MG MGS9

MG MGS9 känns som ett prisvärt val med fokus på komfort, modern utrustning och ett stilrent yttre. Den bjuder på en trygg och avstressad körupplevelse samt ett rymligt intryck som gör den väl lämpad för vardagsbruk.

detaljer
Dacia Sandero
MG MGS9

Kostnader och förbrukning

Pris
147 800 - 219 400 kr
Pris
519 800 - 563 800 kr
Förbrukning L/100 km
5,3 - 7,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
2,4 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
100 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
111 - 131 g/km
CO2
54 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
7
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 100 - 1 297 kg
Tjänstevikt
2 160 kg
Bagageutrymme
372 L
Bagageutrymme
332 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 853 mm
Bredd
1 967 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
385 - 436 kg
Lastkapacitet
557 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Gas
Motortyp
Laddhybrid
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
67 - 122 hk
Effekt (hk)
299 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
Acceleration 0-100 km/h
9,6 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
95 - 200 Nm
Vridmoment
390 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
49 - 90 kW
Effekt (kW)
220 kW
Motorvolym
999 - 1 199 cm3
Motorvolym
1 496 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
D, C
CO2-effektivitetsklass
B
Märke
Dacia
Märke
MG
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.