VS

Abarth 500 595 695 vs Ford Puma jämförelse

Jämför prestanda (155 hk vs 168 hk), bagageutrymme och pris (439 000 kr vs 322 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Abarth 500 595 695 eller Ford Puma.

Abarth 500 595 695 vs Ford Puma: de viktigaste skillnaderna

Abarth 500 595 695

  • lätt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Ford Puma

3 (11 Recensioner)
betygsätt
  • märkbart billigare
  • minimalt mer effekt
  • tydligt mer energieffektiv
  • påtagligt längre elräckvidd
  • lätt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

500 595 695

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Ford Puma är märkbart billigare – den börjar på 322 400 kr , medan Abarth 500 595 695 kostar 439 000 kr . Skillnaden är ungefär 116 587 kr.

När det gäller elförbrukning har Ford Puma fördelen: med 13 kWh/100km är den tydligt effektivare än Abarth 500 595 695, som drar 17,1 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 4,1 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Ford Puma påtagligt bättre: den klarar upp till 417 km, ungefär 152 km mer än Abarth 500 595 695.

Puma

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Ford Puma minimalt mer effekt168 hk mot 155 hk. Det motsvarar ungefär 13 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Abarth 500 595 695 lätt snabbare – 7 s mot 7,4 s. Det är ungefär 0,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ford Puma drar i liten grad kraftigare med 290 Nm mot 235 Nm. Skillnaden är cirka 55 Nm.

500 595 695

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Ford Puma erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Ford Puma lätt lättare – 1 316 kg mot 1 410 kg. Skillnaden är omkring 94 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Ford Puma i liten grad bättre – 469 kg mot 385 kg. Skillnaden är ungefär 84 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Ford Puma dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 322 400 kr
Puma

Ford Puma

  • Motortyp : Bensin Mildhybrid, El
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 125 - 168 hk
  • Förbrukning L/100 km : 5,4 - 5,9 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 13 - 13,7 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 404 - 417 km
Abarth 500 595 695
Ford Puma

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Abarth 500 595 695

Abarth 500/595/695 är små, temperamentfulla italienare som levererar oanad körglädje i kompakt paket — lika delar charm, ljud och skarp fingertoppskänsla. För köparen som vill ha en stadsbil med sportig attityd är de svåra att motstå; de får garanterat folk att vända sig om.

detaljer

Ford Puma

Ford Puma känns som en kvick liten crossover — pigg att köra, stilren i linjerna och smart packad för vardagsbruk. Den passar köparen som vill ha roligare pendling utan krås, med praktiska lösningar i bagageutrymmet och en körkänsla som sätter ett leende i ratten.

detaljer
Abarth 500 595 695
Ford Puma

Kostnader och förbrukning

Pris
439 000 - 519 800 kr
Pris
322 400 - 489 900 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
5,4 - 5,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
17,1 - 18,8 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13 - 13,7 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
242 - 265 km
Elektrisk räckvidd
404 - 417 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 - 135 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
4
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 410 - 1 435 kg
Tjänstevikt
1 316 - 1 563 kg
Bagageutrymme
185 L
Bagageutrymme
-
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 682 mm
Bredd
1 805 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
370 - 385 kg
Lastkapacitet
367 - 469 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Bensin Mildhybrid, El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
155 hk
Effekt (hk)
125 - 168 hk
Acceleration 0-100 km/h
7 s
Acceleration 0-100 km/h
7,4 - 9,8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
235 Nm
Vridmoment
170 - 290 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
3
Effekt (kW)
114 kW
Effekt (kW)
92 - 124 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
999 cm3

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
D, A
Märke
Abarth
Märke
Ford
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.