VS

Renault Scénic vs Mercedes VLE jämförelse

Jämför prestanda (218 hk vs 276 hk), bagageutrymme och pris (466 800 kr vs 912 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Scénic eller Mercedes VLE.

Renault Scénic vs Mercedes VLE: de viktigaste skillnaderna

Renault Scénic

4,6 (3 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • i liten grad mer energieffektiv
  • tydligt snabbare 0–100 km/h
  • avsevärt lättare
detaljer

Mercedes VLE

  • märkbart mer effekt
  • en aning längre elräckvidd
  • synbart större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Scénic

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Renault Scénic är avsevärt billigare – den börjar på 466 800 kr , medan Mercedes VLE kostar 912 800 kr . Skillnaden är ungefär 446 009 kr.

När det gäller elförbrukning har Renault Scénic fördelen: med 16,6 kWh/100km är den i liten grad effektivare än Mercedes VLE, som drar 18,6 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Mercedes VLE en aning bättre: den klarar upp till 707 km, ungefär 109 km mer än Renault Scénic.

Scénic

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Mercedes VLE märkbart mer effekt276 hk mot 218 hk. Det motsvarar ungefär 58 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Renault Scénic tydligt snabbare – 7,9 s mot 9,5 s. Det är ungefär 1,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Mercedes VLE drar märkbart kraftigare med 400 Nm mot 300 Nm. Skillnaden är cirka 100 Nm.

Scénic

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Mercedes VLE erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Renault Scénic avsevärt lättare – 1 822 kg mot 2 900 kg. Skillnaden är omkring 1 078 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Mercedes VLE synbart mer plats – 795 L mot 545 L. Skillnaden är omkring 250 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Mercedes VLE påtagligt bättre – 711 kg mot 518 kg. Skillnaden är ungefär 193 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Scénic har en liten fördel i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 466 800 kr
Scénic

Renault Scénic

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 170 - 218 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 16,6 - 17,5 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 420 - 598 km
Renault Scénic
Mercedes VLE

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Scénic

Scénic är en praktisk och bekväm familjebil som prioriterar flexibilitet och smarta lösningar för vardagslivet. Den är lätt att leva med och bjuder på en mjuk, trygg körupplevelse med en dos fransk charm som gör barnstolsbyten och mataffärsbesök något roligare än väntat.

detaljer

Mercedes VLE

Mercedes VLE, ofta kallad VLE i Sverige, är en rymlig och bekväm transportlösning som kombinerar Mercedes-typisk komfort med praktisk användbarhet. Den passar både familjer och företag som söker en pålitlig, välutrustad bil för vardagliga och yrkesmässiga behov.

detaljer
Renault Scénic
Mercedes VLE

Kostnader och förbrukning

Pris
466 800 - 592 800 kr
Pris
912 800 - 1 242 900 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
16,6 - 17,5 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
18,6 - 20,2 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
420 - 598 km
Elektrisk räckvidd
657 - 707 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Buss
Säten
5
Säten
5 - 7
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 822 - 1 927 kg
Tjänstevikt
2 900 - 3 161 kg
Bagageutrymme
545 L
Bagageutrymme
795 L
Längd
4 470 mm
Längd
-
Bredd
1 864 mm
Bredd
1 999 mm
Höjd
1 571 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
1 670 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
514 - 518 kg
Lastkapacitet
497 - 711 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
170 - 218 hk
Effekt (hk)
276 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,9 - 8,6 s
Acceleration 0-100 km/h
9,5 s
Maxhastighet
150 - 170 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
280 - 300 Nm
Vridmoment
400 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
125 - 160 kW
Effekt (kW)
203 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Renault
Märke
Mercedes-Benz
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.