Jämför prestanda (508 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (735 900 kr vs 229 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Kia EV9 eller Renault Clio.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Renault Clio är klart billigare – den börjar på 229 900 kr , medan Kia EV9 kostar 735 900 kr . Skillnaden är ungefär 505 977 kr.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Kia EV9 klart mer effekt – 508 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 350 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Kia EV9 betydligt snabbare – 4,6 s mot 8,3 s. Det är ungefär 3,7 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Kia EV9 drar avsevärt kraftigare med 740 Nm mot 190 Nm. Skillnaden är cirka 550 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Sittplatser: Kia EV9 erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är Renault Clio avsevärt lättare – 1 202 kg mot 2 392 kg. Skillnaden är omkring 1 190 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Kia EV9 minimalt mer plats – 333 L mot 327 L. Skillnaden är omkring 6 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Kia EV9 synbart bättre – 615 kg mot 463 kg. Skillnaden är ungefär 152 kg.
Kia EV9 överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Kia EV9 är en bastant eldriven SUV med ett vågat formspråk och en interiör som förenar skön komfort, smart teknik och praktiska finesser. Den är byggd för familjen och långfärder, gör vardagsladdningen enklare och ser samtidigt ruskigt imponerande ut på parkeringen.
detaljerClio är en smidig småbil som passar utmärkt i stadstrafik och för vardagspendling, med en pigg körupplevelse och låg driftskostnad. Den kombinerar modern design och en genomtänkt interiör, vilket gör den både praktisk och lätt att trivas i.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
735 900 - 1 057 000 kr
|
Pris
229 900 - 318 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
4,1 - 5,2 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
19,5 - 22,8 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
443 - 563 km
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
92 - 118 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
6 - 7
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
2 392 - 2 664 kg
|
Tjänstevikt
1 202 - 1 316 kg
|
|
Bagageutrymme
333 L
|
Bagageutrymme
301 - 327 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 980 mm
|
Bredd
1 768 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
542 - 615 kg
|
Lastkapacitet
453 - 463 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
Bensin, Fullhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Manuell, Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
204 - 508 hk
|
Effekt (hk)
115 - 158 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
4,6 - 9,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
350 - 740 Nm
|
Vridmoment
190 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
150 - 374 kW
|
Effekt (kW)
84 - 116 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2025
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
|
Märke
Kia
|
Märke
Renault
|