VS

Jeep Wrangler vs Renault Captur jämförelse

Jämför prestanda (272 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (819 200 kr vs 288 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Jeep Wrangler eller Renault Captur.

Jeep Wrangler vs Renault Captur: de viktigaste skillnaderna

Jeep Wrangler

  • avsevärt mer effekt
  • en aning snabbare 0–100 km/h
  • påtagligt större bagageutrymme
detaljer

Renault Captur

4,8 (5 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • markant mer bränslesnål
  • klart lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Wrangler

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Renault Captur är klart billigare – den börjar på 288 300 kr , medan Jeep Wrangler kostar 819 200 kr . Skillnaden är ungefär 530 935 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Captur klarar sig med 4,4 L/100km och är därmed markant snålare än Jeep Wrangler, som drar 11,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,7 L/100km.

Captur

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Jeep Wrangler avsevärt mer effekt272 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 114 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Jeep Wrangler en aning snabbare – 7,6 s mot 8,9 s. Det är ungefär 1,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Jeep Wrangler drar synbart kraftigare med 400 Nm mot 265 Nm. Skillnaden är cirka 135 Nm.

Wrangler

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Renault Captur klart lättare – 1 323 kg mot 1 938 kg. Skillnaden är omkring 615 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Jeep Wrangler påtagligt mer plats – 533 L mot 422 L. Skillnaden är omkring 111 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Jeep Wrangler i liten grad bättre – 556 kg mot 453 kg. Skillnaden är ungefär 103 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Captur dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 288 300 kr
Captur

Renault Captur

  • Motortyp : Fullhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
  • Växellåda : Automatisk, Manuel
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 115 - 158 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,4 - 6 L/100km
Jeep Wrangler
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Jeep Wrangler

Jeep Wrangler är en ikon på hjul med rötter i terrängen — den luktar av äventyr och vägrar att bli anonym i stadsbilden. Den är inte byggd för att smälta in i parkeringsgaraget; här får du kompromisslös karaktär, rå charm och en bil som alltid verkar vara redo för nästa oförglömliga utflykt.

detaljer

Renault Captur

Captur är en smidig och praktisk crossover som fungerar väl både i stadstrafik och på längre turer tack vare flexibel inredning och en högre sittposition. Den känns lättkörd, har genomtänkt förvaring och ett modernt infotainmentsystem som förenklar vardagen.

detaljer
Jeep Wrangler
Renault Captur

Kostnader och förbrukning

Pris
819 200 - 842 300 kr
Pris
288 300 - 383 000 kr
Förbrukning L/100 km
11,1 - 11,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,4 - 6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
250 - 269 g/km
CO2
100 - 137 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Terrängbil
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 938 - 2 028 kg
Tjänstevikt
1 323 - 1 441 kg
Bagageutrymme
533 L
Bagageutrymme
326 - 422 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 894 mm
Bredd
1 797 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
546 - 556 kg
Lastkapacitet
447 - 453 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
Fullhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk, Manuel
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
272 hk
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,6 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
400 Nm
Vridmoment
160 - 265 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
200 kW
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Motorvolym
1 995 cm3
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
C, D, E
Märke
Jeep
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.