VS

Skoda Enyaq vs Toyota RAV4 jämförelse

Jämför prestanda (340 hk vs 309 hk), bagageutrymme och pris (496 700 kr vs 508 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Skoda Enyaq eller Toyota RAV4.

Skoda Enyaq vs Toyota RAV4: de viktigaste skillnaderna

Skoda Enyaq

4,6 (5 Recensioner)
betygsätt
  • lätt billigare
  • knappt mer effekt
  • betydligt längre elräckvidd
  • nästan omärkbart snabbare 0–100 km/h
  • något större bagageutrymme
detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Recensioner)
betygsätt
  • påtagligt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Enyaq

Skoda Enyaq VS Toyota RAV4 – en snabb introduktion

Skoda Enyaq och Toyota RAV4 möts här som två praktiska SUV-val med olika ingångar: Enyaq kör på el och ställer komfort och lastutrymme i centrum, medan RAV4 satsar på hybridteknik och låg driftskostnad. I denna jämförelse fokuserar vi på vad som verkligen märks i vardagen — ljudnivå, plats, manövrerbarhet, och vad som blir enklare eller krångligare för olika köpare. Skoda Enyaq känns som en långfärdsmaskin som prioriterar tystnad och bagagevolym, medan Toyota RAV4 spelar på sparsamhet och okomplicerad användning. För varje tema pekar vi ut vilken modell som sannolikt passar bäst för ett konkret köparscenario.

RAV4

Komfort och långkörning

Skoda Enyaq ger en ovanligt tyst och lugn färd på motorvägen; kabinen är designad för att släcka ut trafikbrus och låta passagerarna vila på längre etapper. Toyota RAV4 är också långfärdsvänlig men bygger sin fördel på effektivitet och en stabil, trygg körkänsla snarare än total ljudisolering. Om du prioriterar ren komfort och minimal bullernivå kommer Skoda Enyaq att kännas mer lyxig på långa resor, medan Toyota RAV4 belönar den som vill ha låga driftskostnader över tid. Båda modellerna sitter tryggt på vägen, men den vardagliga trivseln skiljer sig: Enyaq för lugnet, RAV4 för ekonomi och förutsebarhet.

Enyaq

Stadskörning och manövrerbarhet

I stadsmiljö ger Skoda Enyaq ofta en positiv känsla av översikt och hanterbarhet, särskilt i versioner med bakhjulsdrift där svängradien känns överraskande snäv för bilens yttre mått. Toyota RAV4 gör sig bra i stadstrafik tack vare hög sittposition, enkel sikt runt bilen och hybridens smidiga respons vid låg hastighet. Enyaq kan upplevas tyngre vid intensiv innerstadskörning men kompenserar med bra sikt och logiska kontroller, medan RAV4 ofta blir det mindre ansträngande valet i stop‑and‑go tack vare hybridens drivlinelogik. Kort sagt: välj Enyaq om du vill ha tyst komfort även i stan, välj RAV4 om smidig, sparsam stadskörning är viktigast.

RAV4

Praktik och familjeanvändning

Skoda Enyaq sticker ut med ett mycket användbart lastutrymme och en plan bakre lastgolvslösning som gör att packningen blir enkel och överblickbar för familjer. Toyota RAV4 erbjuder också gott om plats bak, särskilt i hybridversionen, men viss varianter har begränsningar i flexibilitet när det gäller packningslösningar och bakre delning. För barnfamiljer som ofta behöver få i och ur barnstolar, vagna eller stora matkassar känns Enyaq mer genomtänkt i vardagslogistiken, medan RAV4 fortsätter locka med enkel åtkomst och tåliga ytor. Båda fungerar vardagspraktiskt, men vilket som passar dig beror på om du värderar maximal lastvolym och detaljlösningar (Enyaq) eller robust enkelhet och låga driftskostnader (RAV4).

Enyaq

Körkänsla och förarengagemang

När det gäller ren körglädje är varken Skoda Enyaq eller Toyota RAV4 ett val för den som vill jaga kurvtagning; Enyaq prioriterar komfort och ett mjukt styr‑ och bromsprogram, medan RAV4 är mer beskrivbar som trygg och förutsägbar utan att excitera. Enyaq känns ofta tyngre och mer avkopplad — perfekt för den som vill glida och njuta av lugnet — medan RAV4 svarar mer direkt i vardagsmanövrar och ger en konsekvent känsla som gör bilen lätt att leva med. Skillnaden är mer tonal än dramatisk: Enyaq är komfortorienterad, RAV4 är inriktad på vardagskontroll och rimlig respons. Om du vill ha sportigare känsla finns andra alternativ; här handlar valet om preferens för avkoppling (Enyaq) eller funktionell kontroll (RAV4).

RAV4

Vem passar vilken – avslutande köparråd

Skoda Enyaq passar dig som prioriterar tystnad, utrymme och en avspänd långfärdskaraktär — typiska familjer eller tjänstebilsförare som värdesätter komfort och ett stort, lättlastat bagageutrymme. Toyota RAV4 är bättre för den som vill ha låg förbrukning, enkel hantering i vardagen och robusta, praktiska lösningar utan krångel — idealiskt för pendlare och hushåll med fokus på driftskostnader. Båda bilarna erbjuder starka praktiska argument, men de gör det via olika vägar: Enyaq via el‑komfort och lastutrymme, RAV4 via hybridlogik och enkel användbarhet. Den tekniska jämförelsen nedan går djupare på räckvidd, kraftkälla och utrymmesspecifika skillnader som hjälper dig avgöra vilket som matchar din dagliga verklighet bäst.

Video - Skoda Enyaq

Video Thumbnail

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Enyaq

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Skoda Enyaq är lätt billigare – den börjar på 496 700 kr , medan Toyota RAV4 kostar 508 300 kr . Skillnaden är ungefär 11 554 kr.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Skoda Enyaq betydligt bättre: den klarar upp till 589 km, ungefär 452 km mer än Toyota RAV4.

RAV4

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Skoda Enyaq knappt mer effekt340 hk mot 309 hk. Det motsvarar ungefär 31 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Skoda Enyaq nästan omärkbart snabbare – 5,4 s mot 5,8 s. Det är ungefär 0,4 s snabbare.

Enyaq

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Toyota RAV4 påtagligt lättare – 1 655 kg mot 2 074 kg. Skillnaden är omkring 419 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Skoda Enyaq något mer plats – 585 L mot 514 L. Skillnaden är omkring 71 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 i liten grad bättre – 610 kg mot 526 kg. Skillnaden är ungefär 84 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Skoda Enyaq överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 496 700 kr
Enyaq

Skoda Enyaq

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 190 - 340 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 14,9 - 15,9 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 449 - 589 km
Skoda Enyaq
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Skoda Enyaq

Skoda Enyaq är en rymlig och praktisk elbil som prioriterar vardagskomfort och enkel användning. Den kombinerar ett sobert, funktionellt inre med pålitlig teknik och passar bra för dig som vill ha en bekväm och okomplicerad familjebil.

detaljer

Toyota RAV4

RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.

detaljer
Skoda Enyaq
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Pris
496 700 - 711 800 kr
Pris
508 300 - 730 100 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
14,9 - 15,9 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
449 - 589 km
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
30 - 121 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 074 - 2 284 kg
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
Bagageutrymme
570 - 585 L
Bagageutrymme
446 - 514 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 879 mm
Bredd
1 880 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
449 - 526 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
190 - 340 hk
Effekt (hk)
185 - 309 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 8,6 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
350 - 679 Nm
Vridmoment
-
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
140 - 250 kW
Effekt (kW)
136 - 227 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
2 487 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
Märke
Skoda
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.