VS

Opel Frontera vs NIO EL6 jämförelse

Jämför prestanda (145 hk vs 490 hk), bagageutrymme och pris (279 500 kr vs 618 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Opel Frontera eller NIO EL6.

Opel Frontera vs NIO EL6: de viktigaste skillnaderna

Opel Frontera

4,5 (5 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt billigare
  • påtagligt mer energieffektiv
  • klart lättare
detaljer

NIO EL6

4,1 (1 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt mer effekt
  • märkbart längre elräckvidd
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • tydligt större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Frontera

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Opel Frontera är betydligt billigare – den börjar på 279 500 kr , medan NIO EL6 kostar 618 200 kr . Skillnaden är ungefär 338 666 kr.

När det gäller elförbrukning har Opel Frontera fördelen: med 15,8 kWh/100km är den påtagligt effektivare än NIO EL6, som drar 20,4 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 4,6 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar NIO EL6 märkbart bättre: den klarar upp till 529 km, ungefär 121 km mer än Opel Frontera.

EL6

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har NIO EL6 betydligt mer effekt490 hk mot 145 hk. Det motsvarar ungefär 345 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är NIO EL6 klart snabbare – 4,5 s mot 9,1 s. Det är ungefär 4,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: NIO EL6 drar markant kraftigare med 700 Nm mot 230 Nm. Skillnaden är cirka 470 Nm.

Frontera

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Opel Frontera erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Opel Frontera klart lättare – 1 394 kg mot 2 215 kg. Skillnaden är omkring 821 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder NIO EL6 tydligt mer plats – 597 L mot 460 L. Skillnaden är omkring 137 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Opel Frontera i liten grad bättre – 570 kg mot 475 kg. Skillnaden är ungefär 95 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

NIO EL6 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 618 200 kr
EL6

NIO EL6

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 490 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 20,4 - 21,2 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 406 - 529 km
Opel Frontera
NIO EL6

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Opel Frontera

Opel Frontera är en robust och jordnära SUV som känns lika hemma på grusvägar som i stadstrafik, byggd för äventyr utan onödigt krångel. För den som vill ha rejäl framtoning, praktiska lösningar och något som är snällt mot plånboken är Frontera ett charmigt val som gärna ler åt lite lera.

detaljer

NIO EL6

Nio EL6 visar att kinesisk elbilstillverkning kan leverera både stil och finess, med en lyxig kupékänsla och en interiör som känns genomtänkt. För köparen som vill ha något som sticker ut erbjuder den komfort och ett tydligt premiumintryck — plus några smarta lösningar som gör vardagskörningen lite roligare.

detaljer
Opel Frontera
NIO EL6

Kostnader och förbrukning

Pris
279 500 - 404 300 kr
Pris
618 200 - 860 800 kr
Förbrukning L/100 km
5,2 - 5,3 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
15,8 - 18,3 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
20,4 - 21,2 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
308 - 408 km
Elektrisk räckvidd
406 - 529 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
73,5 - 90 kWh
CO2
0 - 119 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5 - 7
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 394 - 1 610 kg
Tjänstevikt
2 215 - 2 235 kg
Bagageutrymme
460 L
Bagageutrymme
597 L
Längd
-
Längd
4 854 mm
Bredd
1 795 mm
Bredd
1 987 mm
Höjd
-
Höjd
1 703 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 430 L
Lastkapacitet
436 - 570 kg
Lastkapacitet
455 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El, Bensin Mildhybrid
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
110 - 145 hk
Effekt (hk)
490 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,1 - 14,2 s
Acceleration 0-100 km/h
4,5 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
200 km/h
Vridmoment
125 - 230 Nm
Vridmoment
700 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
81 - 107 kW
Effekt (kW)
360 kW
Motorvolym
1 199 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2023
CO2-effektivitetsklass
A, D
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Opel
Märke
NIO
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.