VS

Kia Niro vs Nissan Townstar Compact Van jämförelse

Jämför prestanda (138 hk vs 130 hk), bagageutrymme och pris (392 700 kr vs 397 100 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Kia Niro eller Nissan Townstar Compact Van.

Kia Niro vs Nissan Townstar Compact Van: de viktigaste skillnaderna

Kia Niro

4,6 (4 Recensioner)
betygsätt
  • knappt billigare
  • minimalt mer effekt
  • avsevärt mer bränslesnål
detaljer

Nissan Townstar Compact Van

  • nästan omärkbart lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Niro

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Kia Niro är knappt billigare – den börjar på 392 700 kr , medan Nissan Townstar Compact Van kostar 397 100 kr . Skillnaden är ungefär 4 356 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Kia Niro klarar sig med 4,5 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Nissan Townstar Compact Van, som drar 6,6 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,1 L/100km.

Townstar Compact Van

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Kia Niro minimalt mer effekt138 hk mot 130 hk. Det motsvarar ungefär 8 hk mer.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Kia Niro drar minimalt kraftigare med 265 Nm mot 245 Nm. Skillnaden är cirka 20 Nm.

Niro

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Nissan Townstar Compact Van nästan omärkbart lättare – 1 399 kg mot 1 474 kg. Skillnaden är omkring 75 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Nissan Townstar Compact Van märkbart bättre – 775 kg mot 466 kg. Skillnaden är ungefär 309 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Nissan Townstar Compact Van vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 397 100 kr
Townstar Compact Van

Nissan Townstar Compact Van

  • Motortyp El, Bensin
  • Växellåda Automatisk, Manuell
  • Drivtyp Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) 122 - 130 hk
  • Förbrukning L/100 km 6,6 - 6,9 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km 20,9 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd 263 km
Kia Niro
Nissan Townstar Compact Van

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Kia Niro

Kia Niro är en praktisk och bekväm crossover som kombinerar en rymlig kupé med en ekonomisk och smidig körupplevelse. Den passar väl för familjer och pendlare som vill ha en pålitlig bil med moderna säkerhets- och uppkopplingsfunktioner.

detaljer

Nissan Townstar Compact Van

Nissan Townstar är en praktisk och lätthanterlig skåpbil som känns skräddarsydd för stadens leveranser och trånga lastzoner. Den prioriterar funktion, ekonomi och vardagsreliabilitet framför flashiga finesser, vilket gör den till ett smart val för företagare som vill ha nytta före krusiduller.

detaljer
Kia Niro
Nissan Townstar Compact Van

Kostnader och förbrukning

Pris
392 700 - 455 100 kr
Pris
397 100 - 505 000 kr
Förbrukning L/100 km
4,5 - 4,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
6,6 - 6,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
20,9 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
263 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
102 - 111 g/km
CO2
0 - 155 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Skåpbil
Säten
5
Säten
2 - 5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 474 kg
Tjänstevikt
1 399 - 1 908 kg
Bagageutrymme
451 L
Bagageutrymme
-
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 825 mm
Bredd
1 860 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
466 kg
Lastkapacitet
571 - 775 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid
Motortyp
El, Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk, Manuell
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Manuell växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
138 hk
Effekt (hk)
122 - 130 hk
Acceleration 0-100 km/h
11,1 - 11,4 s
Acceleration 0-100 km/h
-
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
265 Nm
Vridmoment
240 - 245 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
102 kW
Effekt (kW)
90 - 96 kW
Motorvolym
1 580 cm3
Motorvolym
1 332 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
C
CO2-effektivitetsklass
A, E
Märke
Kia
Märke
Nissan
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.