VS

Kia EV3 vs Toyota RAV4 jämförelse

Jämför prestanda (265 hk vs 309 hk), bagageutrymme och pris (541 700 kr vs 508 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Kia EV3 eller Toyota RAV4.

Kia EV3 vs Toyota RAV4: de viktigaste skillnaderna

Kia EV3

4,6 (5 Recensioner)
betygsätt
  • markant längre elräckvidd
detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Recensioner)
betygsätt
  • lätt billigare
  • en aning mer effekt
  • en aning snabbare 0–100 km/h
  • tydligt lättare
  • lite större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

EV3

Första blick — stadspuls eller robust själ?

Det första mötet skiljer åt personligheterna tydligt: Kia EV3 utstrålar framtidsmedveten, lättsam design med rena linjer som känns hemma i stadsmiljö, medan Toyota RAV4 har en mer robust, terränginspirerad attityd som signalerar trygghet och förmåga. Båda drar blickar, men de gör det av olika anledningar — den ene med urban finess, den andre med offline-pålitlighet. Det sätter tonen för vad du som förare kan förvänta dig i vardagen.

RAV4

Vardagslivet — pendling och praktisk användning

I stadsmiljö visar Kia EV3 sina styrkor genom tyst drift och enkel manövrerbarhet som gör trånga parkeringar mindre jobbiga, medan Toyota RAV4 känns mer anpassad till blandade behov där flexibilitet och trygghet i olika vägtyper prioriteras. För den som pendlar dagligen ger EV3 en lättare, mer bekymmersfri upplevelse, medan RAV4 är bekvämare för dem som ofta blandar stad med långa turer eller behöver extra praktisk flexibilitet. Båda löser vardagen, men på olika sätt som påverkar rutin och planering.

EV3

Ratten och vägen — hur de beter sig

Körkänslan skiljer sig på ett tydligt sätt: Kia EV3 levererar en mjuk och direkt respons som känns lättkörd och befriande i tät trafik, medan Toyota RAV4 ger en mer jordnära, stadgad känsla som inger förtroende vid snabbare körning eller på slingriga vägar. Styrningen i EV3 är kvick och urban, RAV4 känns tyngre men mer stabil — valet handlar om vad du prioriterar: lätt hanterlighet eller kompromisslös trygghet. Båda är komfortabla, men de talar till olika förare.

RAV4

Kupé och kontroll — vardagslyx eller robust funktion?

Inuti levererar Kia EV3 en modern och teknikorienterad atmosfär med en lätt och luftig känsla som tilltalar teknikintresserade, medan Toyota RAV4 satsar på slitstarka material och en logisk, praktisk layout som känns genomtänkt för familjelivet. Föraren som gillar minimalistisk high-tech uppskattar EV3:s inramning, medan den som vill ha tydliga reglage och ett mer traditionellt intryck dras till RAV4. Båda kupéerna är bekväma, men tonerna är olika.

EV3

Packning och familjeliv — hur många vardagsäventyr ryms?

När det handlar om att fixa helgens aktiviteter visar Toyota RAV4 sin styrka genom att hantera större och klumpigare laster med lätthet, medan Kia EV3 är smart planerad för vardagsbehov och enklare lastning i stadsmiljö. Familjer som ofta tar med sportutrustning eller packar för längre resor kommer att uppskatta RAV4:s praktiska lösningar, medan par eller småfamiljer som prioriterar smidighet i stan finner EV3 synnerligen ändamålsenlig. Funktionaliteten är pragmatisk hos båda, bara inriktningen skiljer sig.

RAV4

Plånbok och ägarkänsla — totalkostnad möter personlighet

Ägarkänslan hänger ihop med hur bilen används: Kia EV3 ger intryck av låga driftsbekymmer och en modern ägarupplevelse, medan Toyota RAV4 känns mer traditionell i sitt värdeerbjudande med bred serviceinfrastruktur och etablerad pålitlighet. Vilken känsla som känns mest värdefull beror på din vardag — en kostnadsmedveten pendlare eller en aktiv familj som kräver mångsidighet. Båda erbjuder trygghet, men med olika fokus i plånbok och praktik.

Vem bör provköra först?

Om du är stadsbo som vill ha tystnad, enkelhet och modern finess bör Kia EV3 stå högst på listan för provkörning; om du däremot prioriterar robusthet, mångsidighet och flexibilitet för varierade behov är Toyota RAV4 ett självklart alternativ att testa. Fundera på dina vanligaste körsituationer — det avgör vem som känns rätt i garaget och på vägen. Fortsätt läsa — DriveDuel Champion avslöjas strax.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

EV3

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Toyota RAV4 är lätt billigare – den börjar på 508 300 kr , medan Kia EV3 kostar 541 700 kr . Skillnaden är ungefär 33 393 kr.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Kia EV3 markant bättre: den klarar upp till 572 km, ungefär 435 km mer än Toyota RAV4.

RAV4

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Toyota RAV4 en aning mer effekt309 hk mot 265 hk. Det motsvarar ungefär 44 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota RAV4 en aning snabbare – 5,8 s mot 6,6 s. Det är ungefär 0,8 s snabbare.

EV3

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Toyota RAV4 tydligt lättare – 1 655 kg mot 1 995 kg. Skillnaden är omkring 340 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Toyota RAV4 lite mer plats – 514 L mot 413 L. Skillnaden är omkring 101 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 tydligt bättre – 610 kg mot 485 kg. Skillnaden är ungefär 125 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Kia EV3 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 541 700 kr
EV3

Kia EV3

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 265 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 15,8 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 572 km
Kia EV3
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Kia EV3

Kia EV3 känns som en smart och prisvärd elbil för vardagsbruk — praktisk, lättkörd och designad utan onödiga krusiduller. Den bjuder på komfort, smart förvaring och en modern karaktär som gör den till ett klokt val för den som vill byta till el utan att förlora vettet.

detaljer

Toyota RAV4

RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.

detaljer
Kia EV3
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Pris
541 700 - 591 500 kr
Pris
508 300 - 730 100 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
15,8 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
572 km
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
30 - 121 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 995 kg
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
Bagageutrymme
413 L
Bagageutrymme
446 - 514 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 850 mm
Bredd
1 880 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
485 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
265 hk
Effekt (hk)
185 - 309 hk
Acceleration 0-100 km/h
6,6 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
385 Nm
Vridmoment
-
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
195 kW
Effekt (kW)
136 - 227 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
2 487 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
Märke
Kia
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.