VS

Honda e:Ny1 vs Toyota C-HR+ jämförelse

Jämför prestanda (204 hk vs 343 hk), bagageutrymme och pris (450 500 kr vs 485 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Honda e:Ny1 eller Toyota C-HR+.

Honda e:Ny1 vs Toyota C-HR+: de viktigaste skillnaderna

Honda e:Ny1

4,4 (1 Recensioner)
betygsätt
  • minimalt billigare
  • knappt lättare
detaljer

Toyota C-HR+

  • klart mer effekt
  • tydligt mer energieffektiv
  • tydligt längre elräckvidd
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • lite större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

e:Ny1

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Honda e:Ny1 är minimalt billigare – den börjar på 450 500 kr , medan Toyota C-HR+ kostar 485 200 kr . Skillnaden är ungefär 34 664 kr.

När det gäller elförbrukning har Toyota C-HR+ fördelen: med 13,4 kWh/100km är den tydligt effektivare än Honda e:Ny1, som drar 18,2 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 4,8 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Toyota C-HR+ tydligt bättre: den klarar upp till 607 km, ungefär 195 km mer än Honda e:Ny1.

C-HR+

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har Toyota C-HR+ klart mer effekt343 hk mot 204 hk. Det motsvarar ungefär 139 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota C-HR+ avsevärt snabbare – 5,2 s mot 7,6 s. Det är ungefär 2,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Toyota C-HR+ drar lätt kraftigare med 338 Nm mot 310 Nm. Skillnaden är cirka 28 Nm.

e:Ny1

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Honda e:Ny1 knappt lättare – 1 730 kg mot 1 810 kg. Skillnaden är omkring 80 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Toyota C-HR+ lite mer plats – 416 L mot 361 L. Skillnaden är omkring 55 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota C-HR+ klart bättre – 655 kg mot 350 kg. Skillnaden är ungefär 305 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Toyota C-HR+ överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 485 200 kr
C-HR+

Toyota C-HR+

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 167 - 343 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 13,4 - 15,5 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 458 - 607 km
Honda e:Ny1
Toyota C-HR+

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Honda e:Ny1

Honda e:Ny1 känns som en pigg stadsbil som kombinerar lekfull design med praktisk vardagsanvändning. Inne är den smart och användarvänlig, perfekt för den som vill ha en enkel, modern elbil utan att komplicera livet — och som dessutom får grannarna att titta en extra gång.

detaljer

Toyota C-HR+

Toyota C-HR är en stilfull crossover som vågar vara annorlunda — perfekt för stadsbilisten som vill synas utan att göra avkall på praktisk användbarhet. Körkänslan är trygg och förnuftig, och den smarta interiören gör vardagslivet enklare, så här får du både form och funktion i ett snyggt paket.

detaljer
Honda e:Ny1
Toyota C-HR+

Kostnader och förbrukning

Pris
450 500 - 485 200 kr
Pris
485 200 - 623 800 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
18,2 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13,4 - 15,5 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
412 km
Elektrisk räckvidd
458 - 607 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
5
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 730 kg
Tjänstevikt
1 810 - 2 010 kg
Bagageutrymme
344 - 361 L
Bagageutrymme
416 L
Längd
4 387 mm
Längd
-
Bredd
1 790 mm
Bredd
1 870 mm
Höjd
1 584 mm
Höjd
-
Max bagageutrymme
1 136 - 1 176 L
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
350 kg
Lastkapacitet
550 - 655 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
204 hk
Effekt (hk)
167 - 343 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,6 s
Acceleration 0-100 km/h
5,2 - 8,4 s
Maxhastighet
160 km/h
Maxhastighet
-
Vridmoment
310 Nm
Vridmoment
268 - 338 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
150 kW
Effekt (kW)
123 - 252 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2023
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Honda
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.