Jämför prestanda (280 hk vs 211 hk), bagageutrymme och pris (294 600 kr vs 288 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota Yaris eller VW ID.Polo.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
VW ID.Polo är minimalt billigare – den börjar på 288 800 kr , medan Toyota Yaris kostar 294 600 kr . Skillnaden är ungefär 5 835 kr.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Toyota Yaris tydligt mer effekt – 280 hk mot 211 hk. Det motsvarar ungefär 69 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota Yaris synbart snabbare – 5,5 s mot 7,1 s. Det är ungefär 1,6 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Toyota Yaris drar påtagligt kraftigare med 390 Nm mot 290 Nm. Skillnaden är cirka 100 Nm.
Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Toyota Yaris markant lättare – 1 090 kg mot 1 568 kg. Skillnaden är omkring 478 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder VW ID.Polo tydligt mer plats – 441 L mot 286 L. Skillnaden är omkring 155 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota Yaris något bättre – 525 kg mot 444 kg. Skillnaden är ungefär 81 kg.
Toyota Yaris har övertaget i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Toyota Yaris är en kvick och praktisk stadsbil som gör både trånga parkeringar och morgonrusning till en mindre plåga. Den bjuder på pigg körkänsla, låg driftkostnad och en pålitlighet som får dig att sova gott — ett smart val för den prismedvetna bilköparen.
detaljerVW ID.Polo tar Polo-andan in i el-eran med oväntat rymligt bagageutrymme, tyst komfort och tydlig, klassisk knappstyrning som gör vardagen enkel. Den prioriterar lugn och nytta framför busig körglädje, vilket passar pendlare och småfamiljer bättre än den som vill ha det mest lekfulla alternativet.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
294 600 - 549 900 kr
|
Pris
288 800 - 484 700 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
3,8 - 8,7 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
13,3 - 13,7 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
442 - 454 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
87 - 197 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Halvkombi
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
4 - 5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 090 - 1 356 kg
|
Tjänstevikt
1 568 - 1 576 kg
|
|
Bagageutrymme
141 - 286 L
|
Bagageutrymme
441 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 745 - 1 805 mm
|
Bredd
1 816 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
289 - 525 kg
|
Lastkapacitet
444 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Bensin
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuel
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT, Manuell växellåda
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
116 - 280 hk
|
Effekt (hk)
116 - 211 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
Acceleration 0-100 km/h
7,1 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
390 Nm
|
Vridmoment
290 Nm
|
|
Antal cylindrar
3
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
85 - 206 kW
|
Effekt (kW)
85 - 155 kW
|
|
Motorvolym
1 490 - 1 618 cm3
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
B, G
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
Toyota
|
Märke
VW
|