VS

Toyota Supra vs CUPRA Raval jämförelse

Jämför prestanda (340 hk vs 226 hk), bagageutrymme och pris (846 400 kr vs 299 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota Supra eller CUPRA Raval.

Toyota Supra vs CUPRA Raval: de viktigaste skillnaderna

Toyota Supra

4,1 (1 Recensioner)
betygsätt
  • märkbart mer effekt
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • nästan omärkbart lättare
detaljer

CUPRA Raval

  • avsevärt billigare
  • synbart större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Supra

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

CUPRA Raval är avsevärt billigare – den börjar på 299 800 kr , medan Toyota Supra kostar 846 400 kr . Skillnaden är ungefär 546 534 kr.

Raval

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Toyota Supra märkbart mer effekt340 hk mot 226 hk. Det motsvarar ungefär 114 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota Supra avsevärt snabbare – 4,3 s mot 6,8 s. Det är ungefär 2,5 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Toyota Supra drar avsevärt kraftigare med 500 Nm mot 290 Nm. Skillnaden är cirka 210 Nm.

Supra

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: CUPRA Raval erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Toyota Supra nästan omärkbart lättare – 1 570 kg mot 1 610 kg. Skillnaden är omkring 40 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder CUPRA Raval synbart mer plats – 441 L mot 290 L. Skillnaden är omkring 151 L.

När det gäller lastkapacitet presterar CUPRA Raval klart bättre – 475 kg mot 245 kg. Skillnaden är ungefär 230 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

CUPRA Raval ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 299 800 kr
Raval

CUPRA Raval

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 116 - 226 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 13,7 - 16,1 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 300 - 444 km
Toyota Supra
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Toyota Supra

Toyota Supra är en sportig ikon som levererar en direkt och lekfull körupplevelse, med design som vrålar att den vill köras hårt på kurviga vägar. Den balanserar känslor och vardagskomfort på ett sätt som gör den perfekt för den som vill ha racingkänsla utan att tumma på användbarheten.

detaljer

CUPRA Raval

CUPRA Raval är en sportigt inställd elbil i småbilsklassen som sticker ut med ovanligt stort bagageutrymme och ett modernt, Android‑baserat infotainmentsystem. Den känns vuxen och säker med gott grepp och anpassningsbara köregenskaper, även om styrkänslan inte är lika lekfull som hos några rivaler och billigare instegsversioner kommer senare.

detaljer
Toyota Supra
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Pris
846 400 kr
Pris
299 800 - 537 600 kr
Förbrukning L/100 km
8,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
13,7 - 16,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
300 - 444 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
183 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Coupé
Karosstyp
Halvkombi
Säten
2
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 570 kg
Tjänstevikt
1 610 - 1 615 kg
Bagageutrymme
290 L
Bagageutrymme
441 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 854 mm
Bredd
1 784 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
245 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
340 hk
Effekt (hk)
116 - 226 hk
Acceleration 0-100 km/h
4,3 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
500 Nm
Vridmoment
290 Nm
Antal cylindrar
6
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
250 kW
Effekt (kW)
85 - 166 kW
Motorvolym
2 998 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2024
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Toyota
Märke
CUPRA
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.