VS

Renault Austral vs Toyota Supra jämförelse

Jämför prestanda (148 hk vs 340 hk), bagageutrymme och pris (403 300 kr vs 846 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Austral eller Toyota Supra.

Renault Austral vs Toyota Supra: de viktigaste skillnaderna

Renault Austral

4,9 (5 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • tydligt mer bränslesnål
  • lätt lättare
detaljer

Toyota Supra

4,1 (1 Recensioner)
betygsätt
  • klart mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Austral

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Renault Austral är avsevärt billigare – den börjar på 403 300 kr , medan Toyota Supra kostar 846 400 kr . Skillnaden är ungefär 443 120 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Austral klarar sig med 6,4 L/100km och är därmed tydligt snålare än Toyota Supra, som drar 8,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,7 L/100km.

Supra

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Toyota Supra klart mer effekt340 hk mot 148 hk. Det motsvarar ungefär 192 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota Supra klart snabbare – 4,3 s mot 9,9 s. Det är ungefär 5,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Toyota Supra drar betydligt kraftigare med 500 Nm mot 270 Nm. Skillnaden är cirka 230 Nm.

Austral

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: Renault Austral erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är Renault Austral lätt lättare – 1 548 kg mot 1 570 kg. Skillnaden är omkring 22 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Austral betydligt bättre – 455 kg mot 245 kg. Skillnaden är ungefär 210 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Toyota Supra är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

846 376 kr
Supra

Toyota Supra

  • Motortyp : Bensin
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 340 hk
  • Förbrukning L/100 km : 8,1 L/100km
Renault Austral
Toyota Supra

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Austral

Renault Austral känns som ett modernt och snyggt alternativ i mellanklassen, med en inredning som satsar på komfort och smarta lösningar för vardagslivet. Den är lättkörd och trygg på vägen, perfekt för familjen som vill ha stil utan krånglig teknik – och den gör pendlingen lite mindre trist.

detaljer

Toyota Supra

Toyota Supra är en sportig ikon som levererar en direkt och lekfull körupplevelse, med design som vrålar att den vill köras hårt på kurviga vägar. Den balanserar känslor och vardagskomfort på ett sätt som gör den perfekt för den som vill ha racingkänsla utan att tumma på användbarheten.

detaljer
Renault Austral
Toyota Supra

Kostnader och förbrukning

Pris
403 300 - 459 900 kr
Pris
846 400 kr
Förbrukning L/100 km
6,4 L/100km
Förbrukning L/100 km
8,1 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
145 g/km
CO2
183 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Coupé
Säten
5
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 548 kg
Tjänstevikt
1 570 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
290 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 825 mm
Bredd
1 854 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
455 kg
Lastkapacitet
245 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
CVT
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
148 hk
Effekt (hk)
340 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,9 s
Acceleration 0-100 km/h
4,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
270 Nm
Vridmoment
500 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
6
Effekt (kW)
109 kW
Effekt (kW)
250 kW
Motorvolym
1 332 cm3
Motorvolym
2 998 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
E
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Renault
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.