Jämför prestanda (309 hk vs 404 hk), bagageutrymme och pris (508 300 kr vs 835 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota RAV4 eller Land Rover Range Rover Velar.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Toyota RAV4 är markant billigare – den börjar på 508 300 kr , medan Land Rover Range Rover Velar kostar 835 400 kr . Skillnaden är ungefär 327 112 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota RAV4 klarar sig med 1,3 L/100km och är därmed markant snålare än Land Rover Range Rover Velar, som drar 4,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 3,2 L/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar Toyota RAV4 markant bättre: den klarar upp till 137 km, ungefär 79 km mer än Land Rover Range Rover Velar.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Land Rover Range Rover Velar synbart mer effekt – 404 hk mot 309 hk. Det motsvarar ungefär 95 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Land Rover Range Rover Velar nästan omärkbart snabbare – 5,4 s mot 5,8 s. Det är ungefär 0,4 s snabbare.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Toyota RAV4 påtagligt lättare – 1 655 kg mot 2 003 kg. Skillnaden är omkring 348 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 minimalt bättre – 610 kg mot 587 kg. Skillnaden är ungefär 23 kg.
Toyota RAV4 dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.
detaljerRange Rover Velar kombinerar avskalad, modern design med genuin lyxkänsla, vilket gör att den känns lika hemma på stadsgator som på slingrande landsvägar. Kupén är en elegant oas av material av hög kvalitet och smarta lösningar, och körupplevelsen är mjuk och avslappnad — perfekt för dig som uppskattar stil och komfort framför att tävla i kurvor.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
508 300 - 730 100 kr
|
Pris
835 400 - 1 178 600 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
4,5 - 10 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
|
Elektrisk räckvidd
58 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
30 - 121 g/km
|
CO2
103 - 228 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
|
Tjänstevikt
2 003 - 2 280 kg
|
|
Bagageutrymme
446 - 514 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 880 mm
|
Bredd
1 933 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Lastkapacitet
460 - 587 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
185 - 309 hk
|
Effekt (hk)
204 - 404 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 8,3 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
-
|
Vridmoment
430 - 650 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4 - 6
|
|
Effekt (kW)
136 - 227 kW
|
Effekt (kW)
150 - 297 kW
|
|
Motorvolym
2 487 cm3
|
Motorvolym
1 997 - 2 997 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2 025 - 2 026
|
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
CO2-effektivitetsklass
G, C, F
|
|
Märke
Toyota
|
Märke
Land Rover
|