VS

Toyota RAV4 vs Hyundai Tucson jämförelse

Jämför prestanda (309 hk vs 288 hk), bagageutrymme och pris (508 300 kr vs 281 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota RAV4 eller Hyundai Tucson.

Toyota RAV4 vs Hyundai Tucson: de viktigaste skillnaderna

Toyota RAV4

4,8 (8 Recensioner)
betygsätt
  • minimalt mer effekt
  • klart mer bränslesnål
  • markant längre elräckvidd
  • märkbart snabbare 0–100 km/h
detaljer

Hyundai Tucson

3,9 (5 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • minimalt lättare
  • i liten grad större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

RAV4

Direktjämförelse: Hyundai Tucson och Toyota RAV4

Hyundai Tucson och Toyota RAV4 möts här i en rakt på sak-jämförelse mellan två av marknadens mest köpta SUV/crossover-alternativ. Denna text plockar isär karaktär, komfort, användarvänlighet och vem varje bil faktiskt passar i vardagen — inte bara på pappret. Vill du ha en bil som syns i parkeringsgaraget eller en som känns trygg och väl beprövad i veckopendlingen? Läs vidare för att förstå hur Hyundai Tucson och Toyota RAV4 skiljer sig i känsla, funktion och köpmotiv.

Tucson

Två personligheter: elegans mot robusthet

Hyundai Tucson ger intryck av modern design och ett mjukare, mer inbjudande inre — som om inredningen försöker vara en liten salong på hjul. Toyota RAV4 å andra sidan spelar på robusthet och praktisk form, med tydliga offroad-ledtrådar och en mer myndig hållning i landskapet. Tucson känns ofta som det stilfulla valet för den som vill ha lite mer wow-faktor, medan RAV4 signalerar att här är det funktion och långsiktighet som gäller. Båda har sin charm; det handlar om vilken image du vill köra utanför kafferasten.

RAV4

Vardagslivet: familj, pendling och packning

I vardagen visar Hyundai Tucson ofta prov på komfort och användarvänlighet — mjukare stötdämpning, välkomnande säten och en bagagevana som gör helgens handling lite mindre bökig. Toyota RAV4 är åtminstone lika pragmatisk men känns mer anpassad för mixen av stad, landsväg och lättare grusväg; sikten, sittpositionen och de praktiska detaljerna ger trygghet för den som lastar mycket. För familjen som reser långt kan Tucson kännas mer avslappnad, medan RAV4 lockar den som vill ha ett arbetsredskap som tål tuffare tag. Båda funkar bra varje dag, men de gör det med olika fokus i ryggraden.

Tucson

Hur du rättfärdigar köpet för dig själv

Välj Hyundai Tucson om du vill ha en bil som signalerar smak och modernitet utan att krångla för mycket — bra tech, trevligt intryck och en mjukare körupplevelse lägger argumenten för dig som bryr dig om känslan. Välj Toyota RAV4 om du hellre vill ha ett beprövat rykte, stramare praktikalitet och ett skal som ser ut att klara lång livstid och varierande underlag. Att motivera köpet handlar ofta mindre om siffror och mer om vilken karaktär du vill leva med dagligen: Tucson för komfort och stil, RAV4 för trygghet och robust nytta. Båda valen är logiska — det handlar om vilken berättelse du vill att bilen ska säga åt dina vänner och dig själv.

RAV4

Vem bör överväga Hyundai Tucson?

Om du prioriterar intryck, komfort och en lite mer ombonad känsla i kupén är Hyundai Tucson ett naturligt alternativ; det är bilen för dig som vill att bilen ska vara en trivsam plats efter jobbet och under resor. Den som älskar design och vill ha extra beteendenivåer i interiören kommer att uppskatta Tucson mer än den som bara vill ha verktyget. För familjer som värdesätter bekvämlighet framför kantighet är Tucson ofta bekvämare i längden. Om du väger alternativen mot Toyota RAV4 är det just komfort och stil som talar till Tucsonens fördel.

Tucson

Vem passar Toyota RAV4 bäst — och vad säger det om Hyundai Tucson?

Toyota RAV4 är det självklara valet för dig som vill ha beprövad nytta, enkel hanterbarhet och en känsla av säker långsiktighet; den tilltalar köparen som prioriterar trygghet och rationella val i sin vardag. Om du pendlar mycket, blandar asfalt med grus eller bara vill ha en bil som känns robust utan krusiduller, så hamnar RAV4 högt på listan. För den som istället triggas av design och lyxigare kupékänsla pekar pilarna snarare mot Hyundai Tucson. Fortsätt nedåt för att se de tekniska skillnaderna på papper – men låt känslan vägleda dig också.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

RAV4

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Hyundai Tucson är klart billigare – den börjar på 281 700 kr , medan Toyota RAV4 kostar 508 300 kr . Skillnaden är ungefär 226 586 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota RAV4 klarar sig med 1,3 L/100km och är därmed klart snålare än Hyundai Tucson, som drar 2,7 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,4 L/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar Toyota RAV4 markant bättre: den klarar upp till 137 km, ungefär 67 km mer än Hyundai Tucson.

Tucson

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Toyota RAV4 minimalt mer effekt309 hk mot 288 hk. Det motsvarar ungefär 21 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota RAV4 märkbart snabbare – 5,8 s mot 7,5 s. Det är ungefär 1,7 s snabbare.

RAV4

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Hyundai Tucson minimalt lättare – 1 542 kg mot 1 655 kg. Skillnaden är omkring 113 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Hyundai Tucson i liten grad mer plats – 620 L mot 514 L. Skillnaden är omkring 106 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 lite bättre – 610 kg mot 545 kg. Skillnaden är ungefär 65 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Toyota RAV4 dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 508 300 kr
RAV4

Toyota RAV4

  • Motortyp : Fullhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 185 - 309 hk
  • Förbrukning L/100 km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 133 - 137 km
Toyota RAV4
Hyundai Tucson

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Toyota RAV4

RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.

detaljer

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson bjuder på en självsäker design och en praktisk, ombonad interiör som gör vardagskörningen både bekväm och lättskött. Den prioriterar trygghet och finess framför teatralisk sportighet, vilket gör den till ett klokt val för den som vill ha pålitlighet utan onödigt krångel.

detaljer
Toyota RAV4
Hyundai Tucson

Kostnader och förbrukning

Pris
508 300 - 730 100 kr
Pris
281 700 - 645 700 kr
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
Förbrukning L/100 km
2,7 - 7,6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
Elektrisk räckvidd
63 - 70 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
30 - 121 g/km
CO2
62 - 172 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
Tjänstevikt
1 542 - 1 893 kg
Bagageutrymme
446 - 514 L
Bagageutrymme
546 - 620 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 880 mm
Bredd
1 865 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
515 - 610 kg
Lastkapacitet
518 - 545 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
CVT
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
185 - 309 hk
Effekt (hk)
136 - 288 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Acceleration 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
-
Vridmoment
250 - 379 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
136 - 227 kW
Effekt (kW)
100 - 212 kW
Motorvolym
2 487 cm3
Motorvolym
1 598 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
CO2-effektivitetsklass
F, D, E, B
Märke
Toyota
Märke
Hyundai
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.