Jämför prestanda (205 hk vs 167 hk), bagageutrymme och pris (399 100 kr vs 427 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Nissan Qashqai eller Subaru Uncharted.
Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.
Nissan Qashqai är lätt billigare – den börjar på 399 100 kr , medan Subaru Uncharted kostar 427 400 kr . Skillnaden är ungefär 28 309 kr.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Nissan Qashqai något mer effekt – 205 hk mot 167 hk. Det motsvarar ungefär 38 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Nissan Qashqai en aning snabbare – 7,6 s mot 8,4 s. Det är ungefär 0,8 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Nissan Qashqai drar något kraftigare med 330 Nm mot 268 Nm. Skillnaden är cirka 62 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Nissan Qashqai avsevärt lättare – 1 420 kg mot 1 996 kg. Skillnaden är omkring 576 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Nissan Qashqai något mer plats – 504 L mot 404 L. Skillnaden är omkring 100 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Nissan Qashqai lätt bättre – 516 kg mot 469 kg. Skillnaden är ungefär 47 kg.
Nissan Qashqai vinner stabilt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Nissan Qashqai är en av de mest lättkörda och praktiska crossoverna i klassen — en trygg kompanjon för både stadspendling och weekendutflykter som klarar vardagens alla uppdrag utan drama. Med mogen design, rymlig kupé och fokus på komfort känns den både gedigen och prisvärd; perfekt för den som vill ha en familjevänlig SUV utan krusiduller.
detaljerSubaru Uncharted är en kompakt el‑SUV med tydlig Subaru‑karaktär, generös markfrigång och fokus på bra grepp för lättare offroad eller hala vägar. Den passar utmärkt för stadspendling och helgresor tack vare lättmanövrerad styrning och enkel betjäning, men baksätet är trångt för större personer, sikten bakåt försämras utan bakre torkare och de starkare fyrhjulsdrivna versionerna kan kräva tätare laddstopp på längre motorvägssträckor.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
399 100 - 537 500 kr
|
Pris
427 400 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
4,3 - 6,8 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
13,7 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
451 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
98 - 152 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 420 - 1 624 kg
|
Tjänstevikt
1 996 kg
|
|
Bagageutrymme
479 - 504 L
|
Bagageutrymme
404 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 835 mm
|
Bredd
1 870 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
446 - 516 kg
|
Lastkapacitet
469 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, CVT, Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
158 - 205 hk
|
Effekt (hk)
167 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
7,6 - 9,9 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,4 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
260 - 330 Nm
|
Vridmoment
268 Nm
|
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
116 - 151 kW
|
Effekt (kW)
123 kW
|
|
Motorvolym
1 332 - 1 498 cm3
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 025 - 2 026
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
E, C
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
Nissan
|
Märke
Subaru
|