VS

MG MG4 vs SERES 3 jämförelse

Jämför prestanda (435 hk vs 163 hk), bagageutrymme och pris (496 700 kr vs 443 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – MG MG4 eller SERES 3.

MG MG4 vs SERES 3: de viktigaste skillnaderna

MG MG4

5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • markant mer effekt
  • lite mer energieffektiv
  • klart längre elräckvidd
  • markant snabbare 0–100 km/h
  • lätt lättare
detaljer

SERES 3

  • i liten grad billigare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

MG4

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

SERES 3 är i liten grad billigare – den börjar på 443 700 kr , medan MG MG4 kostar 496 700 kr . Skillnaden är ungefär 53 036 kr.

När det gäller elförbrukning har MG MG4 fördelen: med 16,1 kWh/100km är den lite effektivare än SERES 3, som drar 18 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 1,9 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar MG MG4 klart bättre: den klarar upp till 545 km, ungefär 244 km mer än SERES 3.

3

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har MG MG4 markant mer effekt435 hk mot 163 hk. Det motsvarar ungefär 272 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är MG MG4 markant snabbare – 3,8 s mot 9,9 s. Det är ungefär 6,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: MG MG4 drar betydligt kraftigare med 600 Nm mot 300 Nm. Skillnaden är cirka 300 Nm.

MG4

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är MG MG4 lätt lättare – 1 755 kg mot 1 765 kg. Skillnaden är omkring 10 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar MG MG4 tydligt bättre – 448 kg mot 300 kg. Skillnaden är ungefär 148 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

MG MG4 vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 496 700 kr
MG4

MG MG4

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 190 - 435 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 16,1 - 19 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 405 - 545 km
MG MG4
SERES 3

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

MG MG4

MG4 känns som en frisk och prisvärd elbil som vill utmana de mer etablerade märkena, med pigg karaktär och oväntat mycket utrustning för pengarna. Den erbjuder körglädje utan krångel och passar dig som vill ha en smart vardagsbil med lite attityd.

detaljer

SERES 3

Seres 3 är en lättkörd och praktisk elbil som bjuder på ett modernt formspråk och bekvämlighet för vardagens alla ärenden. Den känns pigg i stadstrafik, har rymligt lastutrymme och är ett smart val för den som vill byta till el utan onödigt krångel.

detaljer
MG MG4
SERES 3

Kostnader och förbrukning

Pris
496 700 - 543 000 kr
Pris
443 700 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
16,1 - 19 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
18 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
405 - 545 km
Elektrisk räckvidd
301 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 755 - 1 810 kg
Tjänstevikt
1 765 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
0 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 836 mm
Bredd
1 850 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
448 kg
Lastkapacitet
300 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
190 - 435 hk
Effekt (hk)
163 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
9,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
350 - 600 Nm
Vridmoment
300 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
140 - 320 kW
Effekt (kW)
120 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2020
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
MG
Märke
SERES
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.