VS

MG MG4 Urban vs VW ID.Polo jämförelse

Jämför prestanda (160 hk vs 211 hk), bagageutrymme och pris (288 800 kr vs 288 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – MG MG4 Urban eller VW ID.Polo.

MG MG4 Urban vs VW ID.Polo: de viktigaste skillnaderna

MG MG4 Urban

  • lätt billigare
  • minimalt lättare
  • nästan omärkbart större bagageutrymme
detaljer

VW ID.Polo

  • synbart mer effekt
  • i liten grad mer energieffektiv
  • minimalt längre elräckvidd
  • synbart snabbare 0–100 km/h
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

ID.Polo

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

MG MG4 Urban är lätt billigare – den börjar på 288 800 kr , medan VW ID.Polo kostar 288 800 kr . Skillnaden är ungefär 57 kr.

När det gäller elförbrukning har VW ID.Polo fördelen: med 13,3 kWh/100km är den i liten grad effektivare än MG MG4 Urban, som drar 15,3 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar VW ID.Polo minimalt bättre: den klarar upp till 454 km, ungefär 38 km mer än MG MG4 Urban.

ID.Polo

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har VW ID.Polo synbart mer effekt211 hk mot 160 hk. Det motsvarar ungefär 51 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är VW ID.Polo synbart snabbare – 7,1 s mot 9,5 s. Det är ungefär 2,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: VW ID.Polo drar i liten grad kraftigare med 290 Nm mot 250 Nm. Skillnaden är cirka 40 Nm.

ID.Polo

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är MG MG4 Urban minimalt lättare – 1 460 kg mot 1 568 kg. Skillnaden är omkring 108 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder MG MG4 Urban nästan omärkbart mer plats – 479 L mot 441 L. Skillnaden är omkring 38 L.

När det gäller lastkapacitet presterar MG MG4 Urban lätt bättre – 450 kg mot 444 kg. Skillnaden är ungefär 6 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

VW ID.Polo är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 288 800 kr
ID.Polo

VW ID.Polo

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 116 - 211 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 13,3 - 13,7 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 442 - 454 km
MG MG4 Urban
VW ID.Polo

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

MG MG4 Urban

MG4 Urban är en praktisk och lättkörd elbil som fokuserar på vardagskomfort och användarvänlighet. Den ger en rymlig känsla för sin storlek och passar väl både i stadstrafik och för pendlare.

detaljer

VW ID.Polo

VW ID.Polo tar Polo-andan in i el-eran med oväntat rymligt bagageutrymme, tyst komfort och tydlig, klassisk knappstyrning som gör vardagen enkel. Den prioriterar lugn och nytta framför busig körglädje, vilket passar pendlare och småfamiljer bättre än den som vill ha det mest lekfulla alternativet.

detaljer
MG MG4 Urban
VW ID.Polo

Kostnader och förbrukning

Pris
288 800 - 363 900 kr
Pris
288 800 - 484 700 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
15,3 - 15,5 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13,3 - 13,7 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
325 - 416 km
Elektrisk räckvidd
442 - 454 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 460 - 1 520 kg
Tjänstevikt
1 568 - 1 576 kg
Bagageutrymme
470 - 479 L
Bagageutrymme
441 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 842 mm
Bredd
1 816 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
450 kg
Lastkapacitet
444 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
150 - 160 hk
Effekt (hk)
116 - 211 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,5 - 9,6 s
Acceleration 0-100 km/h
7,1 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
250 Nm
Vridmoment
290 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
110 - 118 kW
Effekt (kW)
85 - 155 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
MG
Märke
VW
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.