VS

Dacia Sandero vs CUPRA Raval jämförelse

Jämför prestanda (122 hk vs 226 hk), bagageutrymme och pris (147 800 kr vs 299 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Dacia Sandero eller CUPRA Raval.

Dacia Sandero vs CUPRA Raval: de viktigaste skillnaderna

Dacia Sandero

3,1 (5 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • markant lättare
detaljer

CUPRA Raval

  • avsevärt mer effekt
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
  • i liten grad större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Sandero

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Dacia Sandero är avsevärt billigare – den börjar på 147 800 kr , medan CUPRA Raval kostar 299 800 kr . Skillnaden är ungefär 152 059 kr.

Raval

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har CUPRA Raval avsevärt mer effekt226 hk mot 122 hk. Det motsvarar ungefär 104 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är CUPRA Raval betydligt snabbare – 6,8 s mot 9,7 s. Det är ungefär 2,9 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: CUPRA Raval drar påtagligt kraftigare med 290 Nm mot 200 Nm. Skillnaden är cirka 90 Nm.

Sandero

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Dacia Sandero markant lättare – 1 100 kg mot 1 610 kg. Skillnaden är omkring 510 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder CUPRA Raval i liten grad mer plats – 441 L mot 372 L. Skillnaden är omkring 69 L.

När det gäller lastkapacitet presterar CUPRA Raval knappt bättre – 475 kg mot 436 kg. Skillnaden är ungefär 39 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

CUPRA Raval dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 299 800 kr
Raval

CUPRA Raval

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 116 - 226 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 13,7 - 16,1 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 300 - 444 km
Dacia Sandero
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Dacia Sandero

Dacia Sandero är en praktisk och prisvärd småbil som ger mycket körglädje för pengarna utan onödiga krusiduller. Den är enkel och rymlig för sin klass, perfekt för den som vill ha en ärlig bil utan flashiga finesser — den gör jobbet på ett pålitligt, okomplicerat sätt.

detaljer

CUPRA Raval

CUPRA Raval är en sportigt inställd elbil i småbilsklassen som sticker ut med ovanligt stort bagageutrymme och ett modernt, Android‑baserat infotainmentsystem. Den känns vuxen och säker med gott grepp och anpassningsbara köregenskaper, även om styrkänslan inte är lika lekfull som hos några rivaler och billigare instegsversioner kommer senare.

detaljer
Dacia Sandero
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Pris
147 800 - 219 400 kr
Pris
299 800 - 537 600 kr
Förbrukning L/100 km
5,3 - 7,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
13,7 - 16,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
300 - 444 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
111 - 131 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 100 - 1 297 kg
Tjänstevikt
1 610 - 1 615 kg
Bagageutrymme
372 L
Bagageutrymme
441 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 853 mm
Bredd
1 784 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
385 - 436 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Gas
Motortyp
El
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
67 - 122 hk
Effekt (hk)
116 - 226 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,7 - 16,7 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
95 - 200 Nm
Vridmoment
290 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
49 - 90 kW
Effekt (kW)
85 - 166 kW
Motorvolym
999 - 1 199 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
D, C
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Dacia
Märke
CUPRA
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.