VS

CUPRA Terramar vs Dacia Jogger jämförelse

Jämför prestanda (272 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (558 300 kr vs 207 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – CUPRA Terramar eller Dacia Jogger.

CUPRA Terramar vs Dacia Jogger: de viktigaste skillnaderna

CUPRA Terramar

5 (5 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt mer effekt
  • betydligt mer bränslesnål
  • klart snabbare 0–100 km/h
detaljer

Dacia Jogger

4,4 (2 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • synbart lättare
  • i liten grad större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Terramar

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Dacia Jogger är markant billigare – den börjar på 207 900 kr , medan CUPRA Terramar kostar 558 300 kr . Skillnaden är ungefär 350 452 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: CUPRA Terramar klarar sig med 1,6 L/100km och är därmed betydligt snålare än Dacia Jogger, som drar 4,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,9 L/100km.

Jogger

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har CUPRA Terramar avsevärt mer effekt272 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 114 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är CUPRA Terramar klart snabbare – 5,9 s mot 8,9 s. Det är ungefär 3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: CUPRA Terramar drar betydligt kraftigare med 400 Nm mot 200 Nm. Skillnaden är cirka 200 Nm.

Terramar

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Dacia Jogger erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Dacia Jogger synbart lättare – 1 268 kg mot 1 638 kg. Skillnaden är omkring 370 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Dacia Jogger i liten grad mer plats – 607 L mot 540 L. Skillnaden är omkring 67 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Dacia Jogger lätt bättre – 559 kg mot 542 kg. Skillnaden är ungefär 17 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

CUPRA Terramar vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 558 300 kr
Terramar

CUPRA Terramar

  • Motortyp : Bensin, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 150 - 272 hk
  • Förbrukning L/100 km : 1,6 - 8,4 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 118 km
CUPRA Terramar
Dacia Jogger

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

CUPRA Terramar

CUPRA Terramar är en självsäker crossover som blandar sportig attityd med praktisk vardagskomfort och gör det med stil. Körningen känns engagerande utan att vara krävande, vilket gör den lockande för den som vill ha mer temperament i garageuppställningen utan att offra bekvämligheten.

detaljer

Dacia Jogger

Dacia Jogger är en pragmatisk och rymlig familjekombo som prioriterar funktion framför flärd, perfekt för dem som vill ha en vardagsklar bil utan krusiduller. Den känns robust, har smarta lösningar för last och passagerare och ger intrycket av att ge mycket bil för pengarna — lite tråkig på ytan men väldigt användbar i praktiken.

detaljer
CUPRA Terramar
Dacia Jogger

Kostnader och förbrukning

Pris
558 300 - 681 400 kr
Pris
207 900 - 316 500 kr
Förbrukning L/100 km
1,6 - 8,4 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,5 - 7,6 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
118 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
36 - 191 g/km
CO2
103 - 138 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
MPV
Säten
5
Säten
5 - 7
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 638 - 1 904 kg
Tjänstevikt
1 268 - 1 463 kg
Bagageutrymme
450 - 540 L
Bagageutrymme
160 - 607 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 869 mm
Bredd
1 784 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
512 - 542 kg
Lastkapacitet
384 - 559 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Bensin Mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin, Fullhybrid, Gas
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
150 - 272 hk
Effekt (hk)
110 - 158 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,9 - 9,3 s
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 12 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
250 - 400 Nm
Vridmoment
190 - 200 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
110 - 200 kW
Effekt (kW)
81 - 116 kW
Motorvolym
1 498 - 1 984 cm3
Motorvolym
999 - 1 789 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2025
CO2-effektivitetsklass
F, E, B, G
CO2-effektivitetsklass
D, E, C
Märke
CUPRA
Märke
Dacia
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.