VS

Citroen C3 Aircross vs SsangYong Torres jämförelse

Jämför prestanda (145 hk vs 207 hk), bagageutrymme och pris (218 300 kr vs 456 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Citroen C3 Aircross eller SsangYong Torres.

Citroen C3 Aircross vs SsangYong Torres: de viktigaste skillnaderna

Citroen C3 Aircross

4,4 (1 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • betydligt mer bränslesnål
  • en aning mer energieffektiv
  • en aning lättare
detaljer

SsangYong Torres

  • märkbart mer effekt
  • lite längre elräckvidd
  • tydligt större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

C3 Aircross

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Citroen C3 Aircross är avsevärt billigare – den börjar på 218 300 kr , medan SsangYong Torres kostar 456 300 kr . Skillnaden är ungefär 238 026 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Citroen C3 Aircross klarar sig med 5,3 L/100km och är därmed betydligt snålare än SsangYong Torres, som drar 7,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,6 L/100km.

När det gäller elförbrukning har Citroen C3 Aircross fördelen: med 16,1 kWh/100km är den en aning effektivare än SsangYong Torres, som drar 18,7 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2,6 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar SsangYong Torres lite bättre: den klarar upp till 462 km, ungefär 62 km mer än Citroen C3 Aircross.

Torres

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har SsangYong Torres märkbart mer effekt207 hk mot 145 hk. Det motsvarar ungefär 62 hk mer.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: SsangYong Torres drar märkbart kraftigare med 339 Nm mot 230 Nm. Skillnaden är cirka 109 Nm.

C3 Aircross

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Citroen C3 Aircross en aning lättare – 1 312 kg mot 1 498 kg. Skillnaden är omkring 186 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder SsangYong Torres tydligt mer plats – 703 L mot 460 L. Skillnaden är omkring 243 L.

När det gäller lastkapacitet presterar SsangYong Torres lite bättre – 552 kg mot 462 kg. Skillnaden är ungefär 90 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

SsangYong Torres har en liten fördel i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 456 300 kr
Torres

SsangYong Torres

  • Motortyp : Bensin, El
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 163 - 207 hk
  • Förbrukning L/100 km : 7,9 - 9,1 L/100km
  • Förbrukning kWh/100 km : 18,7 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 462 km
Citroen C3 Aircross
SsangYong Torres

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Citroen C3 Aircross

Citroën C3 Aircross är en praktisk och charmig crossover som kombinerar fransk personlighet med genomtänkt funktionalitet för vardagens alla små äventyr. Den är lätt att köra, har ett lekfullt yttre och ett flexibelt inre — ett utmärkt val för den som vill ha stil och vardagsnytta utan att krångla till det.

detaljer

SsangYong Torres

SsangYong Torres känns som ett robust och prisvärt alternativ i SUV-klassen, med ett rått men charmigt yttre som lovar äventyr utan krångel. Interiören är praktisk och funktionell snarare än pretentiös, vilket gör Torres till ett klokt val för den som vill ha mycket bil för pengarna och mindre bekymmer över finlir.

detaljer
Citroen C3 Aircross
SsangYong Torres

Kostnader och förbrukning

Pris
218 300 - 389 300 kr
Pris
456 300 - 600 700 kr
Förbrukning L/100 km
5,3 - 5,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
7,9 - 9,1 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
16,1 - 18,1 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
18,7 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
307 - 400 km
Elektrisk räckvidd
462 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 - 134 g/km
CO2
0 - 207 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
50 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 312 - 1 608 kg
Tjänstevikt
1 498 - 1 618 kg
Bagageutrymme
460 L
Bagageutrymme
703 L
Längd
-
Längd
4 700 mm
Bredd
1 795 mm
Bredd
1 890 mm
Höjd
-
Höjd
1 710 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 662 L
Lastkapacitet
407 - 462 kg
Lastkapacitet
552 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El, Bensin, Bensin Mildhybrid
Motortyp
Bensin, El
Växellåda
Automatisk, Manuel
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda, Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
101 - 145 hk
Effekt (hk)
163 - 207 hk
Acceleration 0-100 km/h
12,3 - 13 s
Acceleration 0-100 km/h
-
Maxhastighet
-
Maxhastighet
191 - 194 km/h
Vridmoment
125 - 230 Nm
Vridmoment
280 - 339 Nm
Antal cylindrar
3
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
74 - 107 kW
Effekt (kW)
120 - 152 kW
Motorvolym
1 199 cm3
Motorvolym
1 497 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 026
Modellår
2 023 - 2 024
CO2-effektivitetsklass
A, D
CO2-effektivitetsklass
G, A
Märke
Citroen
Märke
SsangYong
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.