Jämför prestanda (530 hk vs 163 hk), bagageutrymme och pris (554 500 kr vs 536 100 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BYD Seal eller Maxus Deliver 5.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Maxus Deliver 5 är knappt billigare – den börjar på 536 100 kr , medan BYD Seal kostar 554 500 kr . Skillnaden är ungefär 18 395 kr.
När det gäller elförbrukning har BYD Seal fördelen: med 15,4 kWh/100km är den tydligt effektivare än Maxus Deliver 5, som drar 21 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 5,6 kWh/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar BYD Seal klart bättre: den klarar upp till 570 km, ungefär 235 km mer än Maxus Deliver 5.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har BYD Seal markant mer effekt – 530 hk mot 163 hk. Det motsvarar ungefär 367 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är BYD Seal avsevärt snabbare – 3,8 s mot 10,7 s. Det är ungefär 6,9 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BYD Seal drar avsevärt kraftigare med 670 Nm mot 240 Nm. Skillnaden är cirka 430 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Maxus Deliver 5 erbjuder fler sittplatser – 6 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är BYD Seal nästan omärkbart lättare – 1 907 kg mot 1 925 kg. Skillnaden är omkring 18 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Maxus Deliver 5 markant bättre – 1 190 kg mot 473 kg. Skillnaden är ungefär 717 kg.
BYD Seal är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
BYD Seal känns som en snygg och välutrustad elbil som kombinerar modern design med god komfort för vardags- och långfärdskörning. Den erbjuder kvicka köregenskaper och ett teknologipaket som gör den både praktisk och prisvärd i sin klass.
detaljerMaxus Deliver 5 känns som en pragmatisk vardagshjälte för den som behöver en rymlig och pålitlig transportbil utan krusiduller. Den är lätt att manövrera i stadstrafik, har smarta lastlösningar och prioriterar funktion framför flärd — perfekt för entreprenören som hellre jobbar än poserar.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
554 500 - 623 800 kr
|
Pris
536 100 - 570 500 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
15,4 - 18,2 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
21 - 22,5 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
460 - 570 km
|
Elektrisk räckvidd
321 - 335 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Sedan
|
Karosstyp
Skåpbil
|
|
Säten
5
|
Säten
3 - 6
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 907 - 2 185 kg
|
Tjänstevikt
1 925 - 2 085 kg
|
|
Bagageutrymme
-
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 875 mm
|
Bredd
1 874 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
446 - 473 kg
|
Lastkapacitet
1 025 - 1 190 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
231 - 530 hk
|
Effekt (hk)
163 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
|
Acceleration 0-100 km/h
10,7 - 11 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
360 - 670 Nm
|
Vridmoment
240 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
170 - 390 kW
|
Effekt (kW)
120 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
BYD
|
Märke
Maxus
|