VS

BMW XM vs Peugeot Rifter jämförelse

Jämför prestanda (748 hk vs 130 hk), bagageutrymme och pris (1 565 700 kr vs 308 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW XM eller Peugeot Rifter.

BMW XM vs Peugeot Rifter: de viktigaste skillnaderna

BMW XM

4,7 (1 Recensioner)
betygsätt
  • klart mer effekt
  • något mer bränslesnål
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Peugeot Rifter

4,6 (2 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • betydligt lättare
  • klart större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

XM

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Peugeot Rifter är avsevärt billigare – den börjar på 308 200 kr , medan BMW XM kostar 1 565 700 kr . Skillnaden är ungefär 1 257 490 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW XM klarar sig med 4,7 L/100km och är därmed något snålare än Peugeot Rifter, som drar 5,4 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,7 L/100km.

Rifter

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har BMW XM klart mer effekt748 hk mot 130 hk. Det motsvarar ungefär 618 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW XM betydligt snabbare – 3,8 s mot 11,3 s. Det är ungefär 7,5 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW XM drar klart kraftigare med 1 000 Nm mot 300 Nm. Skillnaden är cirka 700 Nm.

XM

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 7 personer.

När det gäller tjänstevikt är Peugeot Rifter betydligt lättare – 1 498 kg mot 2 695 kg. Skillnaden är omkring 1 197 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Peugeot Rifter klart mer plats – 1 050 L mot 527 L. Skillnaden är omkring 523 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Peugeot Rifter tydligt bättre – 814 kg mot 525 kg. Skillnaden är ungefär 289 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW XM har övertaget i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 1 565 700 kr
XM

BMW XM

  • Motortyp Laddhybrid
  • Växellåda Automatisk
  • Drivtyp Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) 476 - 748 hk
  • Förbrukning L/100 km 4,7 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk räckvidd 78 - 80 km
BMW XM
Peugeot Rifter

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW XM

BMW XM är en storslagen och kompromisslös lyx-SUV som kombinerar BMW:s sportsliga arv med en högljudd karaktär och polariserande design. För köparen betyder det en ovanligt dramatisk vardagsbil: exklusiv inredning och motorisk närvaro som sällan går obemärkt förbi.

detaljer

Peugeot Rifter

Peugeot Rifter är en praktisk och rymlig vardagshjälte som tar både familj och fjällutrustning utan drama. Med lättkörd komfort, smart förvaring och en tuff men vänlig design är den ett köptips för den som vill ha nyttjandekapacitet utan att offra stil — plus att parkeringen plötsligt känns mindre som ett hinderlopp.

detaljer
BMW XM
Peugeot Rifter

Kostnader och förbrukning

Pris
1 565 700 - 2 146 800 kr
Pris
308 200 - 405 200 kr
Förbrukning L/100 km
4,7 - 5,3 L/100km
Förbrukning L/100 km
5,4 - 6,5 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
78 - 80 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
105 - 119 g/km
CO2
142 - 157 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Högtakskombi
Säten
7
Säten
5 - 7
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
2 695 - 2 795 kg
Tjänstevikt
1 498 - 1 694 kg
Bagageutrymme
527 L
Bagageutrymme
322 - 1 050 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
2 005 mm
Bredd
1 848 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
505 - 525 kg
Lastkapacitet
518 - 814 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Laddhybrid
Motortyp
Bensin, Diesel
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuell, Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk växellåda
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
476 - 748 hk
Effekt (hk)
102 - 130 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 5,1 s
Acceleration 0-100 km/h
11,3 - 13,5 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
700 - 1 000 Nm
Vridmoment
205 - 300 Nm
Antal cylindrar
6 - 8
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
350 - 550 kW
Effekt (kW)
75 - 96 kW
Motorvolym
2 998 - 4 395 cm3
Motorvolym
1 199 - 1 499 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
C, D
CO2-effektivitetsklass
E, F
Märke
BMW
Märke
Peugeot
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.