Jämför prestanda (510 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (699 100 kr vs 229 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW X4 eller Renault Clio.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.
Renault Clio är klart billigare – den börjar på 229 900 kr , medan BMW X4 kostar 699 100 kr . Skillnaden är ungefär 469 118 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Clio klarar sig med 4,1 L/100km och är därmed markant snålare än BMW X4, som drar 6 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,9 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har BMW X4 klart mer effekt – 510 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 352 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW X4 avsevärt snabbare – 3,8 s mot 8,3 s. Det är ungefär 4,5 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW X4 drar klart kraftigare med 700 Nm mot 190 Nm. Skillnaden är cirka 510 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Renault Clio avsevärt lättare – 1 202 kg mot 1 875 kg. Skillnaden är omkring 673 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW X4 påtagligt mer plats – 525 L mot 327 L. Skillnaden är omkring 198 L.
När det gäller lastkapacitet presterar BMW X4 en aning bättre – 545 kg mot 463 kg. Skillnaden är ungefär 82 kg.
BMW X4 vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
BMW X4 är en coupé-SUV med attityd som kombinerar lekfull körglädje med bekväm vardagspraktik — perfekt för den som vill synas utan att förlora vettet i morgonrusningen. Den känns rapp, sitter stadigt i kurvorna och bjuder på premiumkänsla som får grannarna att kasta en extra blick och kanske undrar om du bytt jobb till något mer spännande.
detaljerRenault Clio är en kvick och välklädd småbil som gör sig lika bra i stadstrafik som på söndagsutflykten, med ett förfinat intryck som känns dyrare än prislappen antyder. Den passar köparen som vill ha praktisk vardagsekonomi, personlig design och ett roligare bilägande utan krångel — en perfekt kompromiss mellan förnuft och glädje bakom ratten.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
699 100 - 1 253 700 kr
|
Pris
229 900 - 318 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
6 - 10,7 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
4,1 - 5,2 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
156 - 244 g/km
|
CO2
92 - 118 g/km
|
|
Tankvolym
65 - 68 L
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
SUV
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 875 - 2 095 kg
|
Tjänstevikt
1 202 - 1 316 kg
|
|
Bagageutrymme
525 L
|
Bagageutrymme
301 - 327 L
|
|
Längd
4 751 - 4 754 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 918 - 1 938 mm
|
Bredd
1 768 mm
|
|
Höjd
1 620 - 1 621 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
1 430 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
415 - 545 kg
|
Lastkapacitet
453 - 463 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Diesel Mildhybrid, Bensin
|
Motortyp
Bensin, Fullhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
184 - 510 hk
|
Effekt (hk)
115 - 158 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 8,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
|
|
Maxhastighet
213 - 250 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
300 - 700 Nm
|
Vridmoment
190 Nm
|
|
Antal cylindrar
4 - 6
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
135 - 375 kW
|
Effekt (kW)
84 - 116 kW
|
|
Motorvolym
1 995 - 2 998 cm3
|
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 023 - 2 024
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
F, G
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
|
Märke
BMW
|
Märke
Renault
|