Jämför prestanda (345 hk vs 249 hk), bagageutrymme och pris (744 700 kr vs 839 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Alpine A110 eller Ineos Grenadier Pick-Up.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Alpine A110 är lite billigare – den börjar på 744 700 kr , medan Ineos Grenadier Pick-Up kostar 839 300 kr . Skillnaden är ungefär 94 632 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Alpine A110 klarar sig med 6,7 L/100km och är därmed betydligt snålare än Ineos Grenadier Pick-Up, som drar 10,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 4,2 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.
När det gäller motoreffekt har Alpine A110 påtagligt mer effekt – 345 hk mot 249 hk. Det motsvarar ungefär 96 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Alpine A110 klart snabbare – 3,8 s mot 9,8 s. Det är ungefär 6 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ineos Grenadier Pick-Up drar märkbart kraftigare med 550 Nm mot 420 Nm. Skillnaden är cirka 130 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Ineos Grenadier Pick-Up erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.
När det gäller tjänstevikt är Alpine A110 klart lättare – 1 150 kg mot 2 740 kg. Skillnaden är omkring 1 590 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Ineos Grenadier Pick-Up avsevärt bättre – 760 kg mot 210 kg. Skillnaden är ungefär 550 kg.
Alpine A110 överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Alpine A110 lever upp till sportbilens löfte med lätthet och precision — den dansar genom kurvor och bjuder på körglädje som smittar av sig. Interiören är enkel men välavvägd, och den som vill ha en fokuserad, rolig körupplevelse utan att låna känslan av en tävlingsbana blir sällan besviken.
detaljerIneos Grenadier pickup är en kompromisslös arbetsmaskin som hellre plöjer genom lera än putsar kromdetaljer. Den är byggd för terräng och praktisk användning — enkel, robust och charmigt oförfinad för köpare som vill ha funktion före flärd.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
744 700 - 3 813 000 kr
|
Pris
839 300 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
6,7 - 6,9 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
10,9 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
152 - 157 g/km
|
CO2
286 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Coupé
|
Karosstyp
Pickup
|
|
Säten
2
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 150 - 1 194 kg
|
Tjänstevikt
2 740 kg
|
|
Bagageutrymme
96 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 798 mm
|
Bredd
1 943 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
166 - 210 kg
|
Lastkapacitet
760 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin
|
Motortyp
Diesel
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
252 - 345 hk
|
Effekt (hk)
249 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 4,5 s
|
Acceleration 0-100 km/h
9,8 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
320 - 420 Nm
|
Vridmoment
550 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
6
|
|
Effekt (kW)
185 - 254 kW
|
Effekt (kW)
183 kW
|
|
Motorvolym
1 798 cm3
|
Motorvolym
2 993 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2024
|
Modellår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklass
F, E
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
Alpine
|
Märke
Ineos
|