Jämför prestanda (207 hk vs 880 hk), bagageutrymme och pris (232 700 kr vs 4 702 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – VW Polo eller Ferrari 296 Coupe.
Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.
VW Polo är klart billigare – den börjar på 232 700 kr , medan Ferrari 296 Coupe kostar 4 702 700 kr . Skillnaden är ungefär 4 470 079 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: VW Polo klarar sig med 5,1 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Ferrari 296 Coupe, som drar 8,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 3,8 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Ferrari 296 Coupe klart mer effekt – 880 hk mot 207 hk. Det motsvarar ungefär 673 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Ferrari 296 Coupe markant snabbare – 2,8 s mot 6,5 s. Det är ungefär 3,7 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ferrari 296 Coupe drar markant kraftigare med 755 Nm mot 320 Nm. Skillnaden är cirka 435 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: VW Polo erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.
När det gäller tjänstevikt är VW Polo avsevärt lättare – 1 143 kg mot 1 670 kg. Skillnaden är omkring 527 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar VW Polo betydligt bättre – 457 kg mot 225 kg. Skillnaden är ungefär 232 kg.
VW Polo är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Polo känns som den vuxna kompaktbilen för den som vill ha tysk finkänslighet utan att skrika efter uppmärksamhet. Den är praktisk, välsvarvad i körningen och ett säkert köp för den som vill ha vardagskomfort och en bil som håller vad namnet lovar.
detaljerFerrari 296 Coupé är en kompromisslös superbil från Maranello där elegant design möter explosiv körglädje. Den passar förare som vill ha dramatik på landsvägen och stil i stan — var beredd på att le varje gång du sätter dig bakom ratten.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
232 700 - 415 700 kr
|
Pris
4 702 700 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
5,1 - 6,5 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
8,9 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
15 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
116 - 148 g/km
|
CO2
218 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Halvkombi
|
Karosstyp
Coupé
|
|
Säten
5
|
Säten
2
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 143 - 1 378 kg
|
Tjänstevikt
1 670 kg
|
|
Bagageutrymme
351 L
|
Bagageutrymme
-
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 751 mm
|
Bredd
1 958 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
432 - 457 kg
|
Lastkapacitet
225 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Bensin
|
Motortyp
Laddhybrid
|
|
Växellåda
Manuel, Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
80 - 207 hk
|
Effekt (hk)
880 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
6,5 - 15,6 s
|
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
93 - 320 Nm
|
Vridmoment
755 Nm
|
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
Antal cylindrar
6
|
|
Effekt (kW)
59 - 152 kW
|
Effekt (kW)
648 kW
|
|
Motorvolym
999 - 1 984 cm3
|
Motorvolym
2 992 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
D, E
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
VW
|
Märke
Ferrari
|