Jämför prestanda (280 hk vs 326 hk), bagageutrymme och pris (294 600 kr vs 515 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Toyota Yaris eller BMW X1.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.
Toyota Yaris är betydligt billigare – den börjar på 294 600 kr , medan BMW X1 kostar 515 300 kr . Skillnaden är ungefär 220 694 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW X1 klarar sig med 2,5 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Toyota Yaris, som drar 3,8 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,3 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har BMW X1 i liten grad mer effekt – 326 hk mot 280 hk. Det motsvarar ungefär 46 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW X1 lätt snabbare – 5,4 s mot 5,5 s. Det är ungefär 0,1 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW X1 drar en aning kraftigare med 477 Nm mot 390 Nm. Skillnaden är cirka 87 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Toyota Yaris avsevärt lättare – 1 090 kg mot 1 575 kg. Skillnaden är omkring 485 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW X1 klart mer plats – 540 L mot 286 L. Skillnaden är omkring 254 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota Yaris minimalt bättre – 525 kg mot 500 kg. Skillnaden är ungefär 25 kg.
BMW X1 ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Toyota Yaris är en kvick och praktisk stadsbil som gör både trånga parkeringar och morgonrusning till en mindre plåga. Den bjuder på pigg körkänsla, låg driftkostnad och en pålitlighet som får dig att sova gott — ett smart val för den prismedvetna bilköparen.
detaljerBMW X1 är en kvick och välbyggd kompakt-SUV som kombinerar BMW-känslan bakom ratten med vardagspraktisk flexibilitet. Den känns trygg och pigg på vägen, rymmer det mesta familjen behöver och bjuder på en diskret premiumkänsla — perfekt om du vill ha både komfort och lite körglädje utan att blända grannarna.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
294 600 - 549 900 kr
|
Pris
515 300 - 748 700 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
3,8 - 8,7 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
2,5 - 7,7 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
81 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
87 - 197 g/km
|
CO2
57 - 175 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Halvkombi
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
4 - 5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 090 - 1 356 kg
|
Tjänstevikt
1 575 - 1 935 kg
|
|
Bagageutrymme
141 - 286 L
|
Bagageutrymme
490 - 540 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 745 - 1 805 mm
|
Bredd
1 845 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
289 - 525 kg
|
Lastkapacitet
490 - 500 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid, Bensin
|
Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Bensin, Diesel, Laddhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuel
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT, Manuell växellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
116 - 280 hk
|
Effekt (hk)
136 - 326 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 9,7 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
390 Nm
|
Vridmoment
230 - 477 Nm
|
|
Antal cylindrar
3
|
Antal cylindrar
3 - 4
|
|
Effekt (kW)
85 - 206 kW
|
Effekt (kW)
100 - 240 kW
|
|
Motorvolym
1 490 - 1 618 cm3
|
Motorvolym
1 499 - 1 998 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2026
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
|
CO2-effektivitetsklass
B, G
|
CO2-effektivitetsklass
D, E, F, B
|
|
Märke
Toyota
|
Märke
BMW
|