Jämför prestanda (140 hk vs 309 hk), bagageutrymme och pris (429 700 kr vs 508 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Suzuki Swace eller Toyota RAV4.
Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.
Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.
Suzuki Swace är något billigare – den börjar på 429 700 kr , medan Toyota RAV4 kostar 508 300 kr . Skillnaden är ungefär 78 571 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota RAV4 klarar sig med 1,3 L/100km och är därmed betydligt snålare än Suzuki Swace, som drar 4,5 L/100km. Skillnaden är ungefär 3,2 L/100km.
Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.
När det gäller motoreffekt har Toyota RAV4 betydligt mer effekt – 309 hk mot 140 hk. Det motsvarar ungefär 169 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota RAV4 betydligt snabbare – 5,8 s mot 9,4 s. Det är ungefär 3,6 s snabbare.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 5 personer.
När det gäller tjänstevikt är Suzuki Swace lite lättare – 1 475 kg mot 1 655 kg. Skillnaden är omkring 180 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Suzuki Swace i liten grad mer plats – 596 L mot 514 L. Skillnaden är omkring 82 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 betydligt bättre – 610 kg mot 360 kg. Skillnaden är ungefär 250 kg.
Toyota RAV4 överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Suzuki Swace är en praktisk och välavvägd kombi som prioriterar komfort och ekonomi framför sportiga pretentioner, vilket gör den perfekt för vardagslivets alla uppdrag. Den är tyst, pålitlig och känns mer vuxen än man kanske väntar sig — ett tryggt val för den som vill ha funktion och finess utan dramatik.
detaljerRAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
429 700 kr
|
Pris
508 300 - 730 100 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
4,5 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
102 g/km
|
CO2
30 - 121 g/km
|
|
Tankvolym
43 L
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Kombi
|
Karosstyp
SUV
|
|
Säten
5
|
Säten
5
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
1 475 kg
|
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
|
|
Bagageutrymme
596 L
|
Bagageutrymme
446 - 514 L
|
|
Längd
4 655 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 790 mm
|
Bredd
1 880 mm
|
|
Höjd
1 460 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
1 606 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
360 kg
|
Lastkapacitet
515 - 610 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Fullhybrid
|
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
CVT
|
Växellådsdetalj
CVT
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
140 hk
|
Effekt (hk)
185 - 309 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
9,4 s
|
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
|
|
Maxhastighet
180 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
-
|
Vridmoment
-
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
103 kW
|
Effekt (kW)
136 - 227 kW
|
|
Motorvolym
1 798 cm3
|
Motorvolym
2 487 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2024
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
C
|
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
|
|
Märke
Suzuki
|
Märke
Toyota
|