VS

Subaru Forester vs Toyota RAV4 jämförelse

Jämför prestanda (136 hk vs 309 hk), bagageutrymme och pris (467 800 kr vs 508 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Subaru Forester eller Toyota RAV4.

Subaru Forester vs Toyota RAV4: de viktigaste skillnaderna

Subaru Forester

3,8 (3 Recensioner)
betygsätt
  • nästan omärkbart billigare
detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Recensioner)
betygsätt
  • betydligt mer effekt
  • avsevärt mer bränslesnål
  • klart snabbare 0–100 km/h
  • nästan omärkbart lättare
  • knappt större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Forester

Direktduell: Subaru VS Toyota RAV4 i SUV-klassen

Subaru VS Toyota RAV4 – två tydliga kandidater i dagens SUV-utbud som köpare ofta radar upp sida vid sida. Den här jämförelsen tar sikte på vardagskänslan, positioneringen och vad som faktiskt spelar roll för dig som ska välja bil för verkliga mil. Både Subaru och Toyota RAV4 bjuder på hög markfrigång och praktiska egenskaper som förväntas av en modern SUV, men de går åt olika håll i känsla och fokus. Läs vidare om var sin bil sticker ut när det gäller karaktär, komfort och hur de passar olika livsstilar.

RAV4

Två personligheter: jordnära robust mot sovrande självsäker

Subaru uppträder som den robusta, jordnära typen som gärna drar utanför asfalten och prioriterar trygghet oavsett underlag, medan Toyota RAV4 är mer polerad i uttrycket och lutar åt en modern, självsäker stil. Subaru känns ärlig och funktionell i materialval och körupplevelse, Toyota RAV4 mer påkostad i teknologi och yttre design. Valet mellan dem blir därför lika mycket en smakfråga som ett praktiskt beslut — vill du ha pragmatisk robusthet eller en mer raffinerad, urban image? Båda signalerar SUV-livsstil, men på helt olika sätt.

Forester

Vardag och vecka: pendling, familj och fritid

När det kommer till vardagsbruk visar Subaru styrka i ostressad komfort och trygg framkomlighet om vädret svänger, vilket gör den väl lämpad för långa pendlingar och helgäventyr. Toyota RAV4 spelar sina kort i stadsmiljön och familjevardagen med smarta fack, lättillgängliga ytor och en känsla av modern praktikalitet. För familjen som prioriterar enkel lastning och användarvänliga lösningar känns Toyota RAV4 ofta mer fingertoppsvänlig, medan Subaru talar till dem som vill ha lätt stressfri kontroll över olika vägunderlag. Båda funkar som vardagsrum på hjul, men upplevelsen och prioriteringarna skiljer sig åt.

RAV4

Hur man motiverar sitt köp: känsla före fakta eller tvärtom

Väljer du Subaru säger du ofta till dig själv att du köper trygghet, enkelhet och ett fordon som klarar mer än bara stadsgator — det är ett val för funktion och äventyr. Väljer du Toyota RAV4 har du troligen lagt vikt vid märkets image, tekniska finesser och en mer sofistikerad framtoning som ger plus i kanten i vardagen. För många blir argumentet också socialt: Subaru är ärligt och robust, Toyota RAV4 är smart och säljande i sin design. Båda bilarna ger goda skäl för sitt köp, det handlar om vad du vill bli när du parkerar utanför ditt liv.

Forester

Vem bör överväga Subaru?

Har du en livsstil som kräver trygg fyrhjulsdrift, föredrar enkla lösningar framför flashiga pekskärmar och vill ha en bil som tål skandinavisk vardag utan drama, då passar Subaru dig bra. Pendlaren som prioriterar stabilitet i alla väder, fritidsfamiljen som gillar skogsturer och den som vill ha en robust följeslagare känner sig hemma här. Subaru kommunicerar praktisk komfort och ett slags ”gör-jobbet-bra”-attityd som lugnar snarare än imponera. Om du värdesätter körbarhet och trygghet framför trendvärde är detta ofta första valet.

RAV4

Vem trivs bäst med Toyota RAV4 — och vad Subaru betyder i kontrast?

Toyota RAV4 är för dig som vill ha modernitet, användarvänliga system och en tydlig stilmarkör i uppfarten; den tilltalar tech-intresserade och de som uppskattar en mer polerad körupplevelse. Den passar stadsborna som ändå vill ha viss flexibilitet för helgutflykter och de som värdesätter känslan av att köpet är modernt och genomtänkt. I kontrast blir Subaru den självklara referenspunkten för de som hellre väljer funktion än flash — och det är bra att ha klart för sig innan du väljer. Fortsätt ner i tekniska skillnader så får du detaljerna som avgör i din vardag.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Forester

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Subaru Forester är nästan omärkbart billigare – den börjar på 467 800 kr , medan Toyota RAV4 kostar 508 300 kr . Skillnaden är ungefär 40 441 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota RAV4 klarar sig med 1,3 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Subaru Forester, som drar 8,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,8 L/100km.

RAV4

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Toyota RAV4 betydligt mer effekt309 hk mot 136 hk. Det motsvarar ungefär 173 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota RAV4 klart snabbare – 5,8 s mot 12,2 s. Det är ungefär 6,4 s snabbare.

Forester

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Toyota RAV4 nästan omärkbart lättare – 1 655 kg mot 1 693 kg. Skillnaden är omkring 38 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Toyota RAV4 knappt mer plats – 514 L mot 508 L. Skillnaden är omkring 6 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 lite bättre – 610 kg mot 492 kg. Skillnaden är ungefär 118 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Toyota RAV4 vinner duellen tydligt i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 508 300 kr
RAV4

Toyota RAV4

  • Motortyp : Fullhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 185 - 309 hk
  • Förbrukning L/100 km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 133 - 137 km
Subaru Forester
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Subaru Forester

Subaru Forester känns som en trygg och jordnära följeslagare, lika hemma på asfalten som när vägen tar en skogsväg mot fika och utsikt. Med rymlig kupé, pålitliga köregenskaper och en robust känsla är den ett självklart val för den som prioriterar funktion framför flärd.

detaljer

Toyota RAV4

RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.

detaljer
Subaru Forester
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Pris
467 800 - 568 400 kr
Pris
508 300 - 730 100 kr
Förbrukning L/100 km
8,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
183 g/km
CO2
30 - 121 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 693 - 1 739 kg
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
Bagageutrymme
508 L
Bagageutrymme
446 - 514 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 830 mm
Bredd
1 880 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
446 - 492 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin Mildhybrid
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
CVT
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
136 hk
Effekt (hk)
185 - 309 hk
Acceleration 0-100 km/h
12,2 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
182 Nm
Vridmoment
-
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
100 kW
Effekt (kW)
136 - 227 kW
Motorvolym
1 995 cm3
Motorvolym
2 487 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
G
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
Märke
Subaru
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.