VS

Renault Clio vs Maserati Gran Convertible jämförelse

Jämför prestanda (158 hk vs 550 hk), bagageutrymme och pris (229 900 kr vs 1 928 600 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Clio eller Maserati Gran Convertible.

Renault Clio vs Maserati Gran Convertible: de viktigaste skillnaderna

Renault Clio

4,4 (2 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • avsevärt mer bränslesnål
  • markant lättare
  • markant större bagageutrymme
detaljer

Maserati Gran Convertible

  • avsevärt mer effekt
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Clio

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

Renault Clio är klart billigare – den börjar på 229 900 kr , medan Maserati Gran Convertible kostar 1 928 600 kr . Skillnaden är ungefär 1 698 692 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Renault Clio klarar sig med 4,1 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Maserati Gran Convertible, som drar 10,2 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,1 L/100km.

Gran Convertible

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Maserati Gran Convertible avsevärt mer effekt550 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 392 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Maserati Gran Convertible betydligt snabbare – 3,6 s mot 8,3 s. Det är ungefär 4,7 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Maserati Gran Convertible drar klart kraftigare med 650 Nm mot 190 Nm. Skillnaden är cirka 460 Nm.

Clio

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Renault Clio erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Renault Clio markant lättare – 1 202 kg mot 1 795 kg. Skillnaden är omkring 593 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Renault Clio markant mer plats – 327 L mot 172 L. Skillnaden är omkring 155 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Maserati Gran Convertible lätt bättre – 500 kg mot 463 kg. Skillnaden är ungefär 37 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Clio överträffar konkurrenten i nästan alla aspekter i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 229 900 kr
Clio

Renault Clio

  • Motortyp Bensin, Fullhybrid
  • Växellåda Manuell, Automatisk
  • Drivtyp Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) 115 - 158 hk
  • Förbrukning L/100 km 4,1 - 5,2 L/100km
Renault Clio
Maserati Gran Convertible

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Clio

Clio är en smidig småbil som passar utmärkt i stadstrafik och för vardagspendling, med en pigg körupplevelse och låg driftskostnad. Den kombinerar modern design och en genomtänkt interiör, vilket gör den både praktisk och lätt att trivas i.

detaljer

Maserati Gran Convertible

Maserati GranCabrio är en elegant och ljudlig cabriolet som blandar italiensk glamour med en bestämd körlust — perfekt för den som vill göra varje väg till en catwalk. Interiören andas lyx utan att bli stel, och öppet tak förvandlar varje tur till en liten fest för den som gillar att synas.

detaljer
Renault Clio
Maserati Gran Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris
229 900 - 318 900 kr
Pris
1 928 600 - 2 396 800 kr
Förbrukning L/100 km
4,1 - 5,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
10,2 - 10,4 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
92 - 118 g/km
CO2
230 - 235 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
Cabriolet
Säten
5
Säten
4
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 202 - 1 316 kg
Tjänstevikt
1 795 kg
Bagageutrymme
301 - 327 L
Bagageutrymme
172 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 768 mm
Bredd
1 957 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
453 - 463 kg
Lastkapacitet
500 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Fullhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Manuell, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Effekt (hk)
490 - 550 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
Acceleration 0-100 km/h
3,6 - 3,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
190 Nm
Vridmoment
600 - 650 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
6
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Effekt (kW)
361 - 404 kW
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
Motorvolym
2 992 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Renault
Märke
Maserati
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.