VS

Renault Clio vs Aiways U6 jämförelse

Jämför prestanda (158 hk vs 218 hk), bagageutrymme och pris (229 900 kr vs 556 700 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Renault Clio eller Aiways U6.

Renault Clio vs Aiways U6: de viktigaste skillnaderna

Renault Clio

4,7 (1 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • markant lättare
detaljer

Aiways U6

  • tydligt mer effekt
  • något snabbare 0–100 km/h
  • märkbart större bagageutrymme
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Clio

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är ofta det första man tittar på vid bilköp. Här ser man vilken modell som är mest ekonomisk på sikt – vid tankning, laddning eller inköp.

Renault Clio är avsevärt billigare – den börjar på 229 900 kr , medan Aiways U6 kostar 556 700 kr . Skillnaden är ungefär 326 742 kr.

Clio

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Aiways U6 tydligt mer effekt218 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 60 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Aiways U6 något snabbare – 7 s mot 8,3 s. Det är ungefär 1,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Aiways U6 drar tydligt kraftigare med 315 Nm mot 190 Nm. Skillnaden är cirka 125 Nm.

Clio

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Renault Clio markant lättare – 1 202 kg mot 1 790 kg. Skillnaden är omkring 588 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Aiways U6 märkbart mer plats – 472 L mot 327 L. Skillnaden är omkring 145 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Renault Clio en aning bättre – 463 kg mot 405 kg. Skillnaden är ungefär 58 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Aiways U6 erbjuder ett mer balanserat paket i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

556 678 kr
default

Aiways U6

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 218 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 15,9 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 405 km
Renault Clio
Aiways U6

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Renault Clio

Renault Clio är en kvick och välklädd småbil som gör sig lika bra i stadstrafik som på söndagsutflykten, med ett förfinat intryck som känns dyrare än prislappen antyder. Den passar köparen som vill ha praktisk vardagsekonomi, personlig design och ett roligare bilägande utan krångel — en perfekt kompromiss mellan förnuft och glädje bakom ratten.

detaljer

Aiways U6

Aiways U6 är en självsäker coupé‑SUV som fångar blicken med moderna proportioner och en inredning som känns smart och välkomnande. På vägen bjuder den på en avslappnad och lättkörd karaktär — perfekt för vardagslivet om du vill ha högteknologisk känsla utan onödigt drama.

detaljer
Renault Clio
Aiways U6

Kostnader och förbrukning

Pris
229 900 - 318 900 kr
Pris
556 700 kr
Förbrukning L/100 km
4,1 - 5,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
15,9 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
405 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
92 - 118 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 202 - 1 316 kg
Tjänstevikt
1 790 kg
Bagageutrymme
301 - 327 L
Bagageutrymme
472 L
Längd
-
Längd
4 805 mm
Bredd
1 768 mm
Bredd
1 880 mm
Höjd
-
Höjd
1 641 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 260 L
Lastkapacitet
453 - 463 kg
Lastkapacitet
405 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Fullhybrid
Motortyp
El
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Effekt (hk)
218 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
Acceleration 0-100 km/h
7 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
160 km/h
Vridmoment
190 Nm
Vridmoment
315 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Effekt (kW)
160 kW
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2022
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
Renault
Märke
Aiways
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.