VS

MG MG4 vs CUPRA Raval jämförelse

Jämför prestanda (435 hk vs 226 hk), bagageutrymme och pris (496 700 kr vs 299 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – MG MG4 eller CUPRA Raval.

MG MG4 vs CUPRA Raval: de viktigaste skillnaderna

MG MG4

5 (2 Recensioner)
betygsätt
  • klart mer effekt
  • lite längre elräckvidd
  • klart snabbare 0–100 km/h
detaljer

CUPRA Raval

  • avsevärt billigare
  • lite mer energieffektiv
  • nästan omärkbart lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

MG4

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

CUPRA Raval är avsevärt billigare – den börjar på 299 800 kr , medan MG MG4 kostar 496 700 kr . Skillnaden är ungefär 196 891 kr.

När det gäller elförbrukning har CUPRA Raval fördelen: med 13,7 kWh/100km är den lite effektivare än MG MG4, som drar 16,1 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2,4 kWh/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar MG MG4 lite bättre: den klarar upp till 545 km, ungefär 101 km mer än CUPRA Raval.

Raval

Motor och prestanda

Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.

När det gäller motoreffekt har MG MG4 klart mer effekt435 hk mot 226 hk. Det motsvarar ungefär 209 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är MG MG4 klart snabbare – 3,8 s mot 6,8 s. Det är ungefär 3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: MG MG4 drar betydligt kraftigare med 600 Nm mot 290 Nm. Skillnaden är cirka 310 Nm.

MG4

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är CUPRA Raval nästan omärkbart lättare – 1 610 kg mot 1 755 kg. Skillnaden är omkring 145 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar CUPRA Raval minimalt bättre – 475 kg mot 448 kg. Skillnaden är ungefär 27 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

MG MG4 är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 496 700 kr
MG4

MG MG4

  • Motortyp : El
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 190 - 435 hk
  • Förbrukning kWh/100 km : 16,1 - 19 kWh/100km
  • Elektrisk räckvidd : 405 - 545 km
MG MG4
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

MG MG4

MG4 känns som en frisk och prisvärd elbil som vill utmana de mer etablerade märkena, med pigg karaktär och oväntat mycket utrustning för pengarna. Den erbjuder körglädje utan krångel och passar dig som vill ha en smart vardagsbil med lite attityd.

detaljer

CUPRA Raval

CUPRA Raval är en sportigt inställd elbil i småbilsklassen som sticker ut med ovanligt stort bagageutrymme och ett modernt, Android‑baserat infotainmentsystem. Den känns vuxen och säker med gott grepp och anpassningsbara köregenskaper, även om styrkänslan inte är lika lekfull som hos några rivaler och billigare instegsversioner kommer senare.

detaljer
MG MG4
CUPRA Raval

Kostnader och förbrukning

Pris
496 700 - 543 000 kr
Pris
299 800 - 537 600 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
16,1 - 19 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
13,7 - 16,1 kWh/100km
Elektrisk räckvidd
405 - 545 km
Elektrisk räckvidd
300 - 444 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
0 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
Halvkombi
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 755 - 1 810 kg
Tjänstevikt
1 610 - 1 615 kg
Bagageutrymme
-
Bagageutrymme
441 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 836 mm
Bredd
1 784 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
448 kg
Lastkapacitet
470 - 475 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
El
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
190 - 435 hk
Effekt (hk)
116 - 226 hk
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 7,5 s
Acceleration 0-100 km/h
6,8 - 7,1 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
350 - 600 Nm
Vridmoment
290 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
-
Effekt (kW)
140 - 320 kW
Effekt (kW)
85 - 166 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
-

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
A
Märke
MG
Märke
CUPRA
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.