Jämför prestanda (215 hk vs 202 hk), bagageutrymme och pris (549 900 kr vs 554 500 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Maxus T60 MAX eller KGM Rexton.
När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.
Maxus T60 MAX är knappt billigare – den börjar på 549 900 kr , medan KGM Rexton kostar 554 500 kr . Skillnaden är ungefär 4 645 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: KGM Rexton klarar sig med 8,2 L/100km och är därmed i liten grad snålare än Maxus T60 MAX, som drar 9,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,9 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Maxus T60 MAX nästan omärkbart mer effekt – 215 hk mot 202 hk. Det motsvarar ungefär 13 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är KGM Rexton lite snabbare – 10,6 s mot 11,9 s. Det är ungefär 1,3 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Maxus T60 MAX drar en aning kraftigare med 500 Nm mot 441 Nm. Skillnaden är cirka 59 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Sittplatser: KGM Rexton erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.
När det gäller tjänstevikt är KGM Rexton lätt lättare – 2 070 kg mot 2 275 kg. Skillnaden är omkring 205 kg.
När det gäller lastkapacitet presterar Maxus T60 MAX synbart bättre – 1 225 kg mot 845 kg. Skillnaden är ungefär 380 kg.
KGM Rexton tar sig lätt förbi konkurrenten i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Maxus T60 MAX är en robust och praktisk pickup som levererar rejäla lastmöjligheter och en modern, välutrustad hytt — perfekt för den som vill ha nytta utan onödigt krångel. Den känns stabil på vägen, ger mycket utrustning för pengarna och klarar både arbetsdagens slit och helgens äventyr med ett leende.
detaljer
Rexton är en rejäl och bekväm SUV som känns byggd för både vardagskörning och tuffare underlag. Den erbjuder gott om utrymme och praktiska lösningar, samtidigt som den ger en trygg och stabil körupplevelse.
detaljer
Kostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
549 900 kr
|
Pris
554 500 - 686 200 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
9,1 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
8,2 - 8,4 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
239 g/km
|
CO2
216 - 219 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Pickup
|
Karosstyp
Terrängbil
|
|
Säten
5
|
Säten
5 - 7
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
2 275 kg
|
Tjänstevikt
2 070 - 2 105 kg
|
|
Bagageutrymme
-
|
Bagageutrymme
236 - 784 L
|
|
Längd
-
|
Längd
-
|
|
Bredd
1 960 mm
|
Bredd
1 960 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
1 225 kg
|
Lastkapacitet
730 - 845 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Diesel
|
Motortyp
Diesel
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
|
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
215 hk
|
Effekt (hk)
202 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
11,9 s
|
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
500 Nm
|
Vridmoment
441 Nm
|
|
Antal cylindrar
4
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
158 kW
|
Effekt (kW)
149 kW
|
|
Motorvolym
1 996 cm3
|
Motorvolym
2 157 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2025
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
CO2-effektivitetsklass
G
|
|
Märke
Maxus
|
Märke
KGM
|