Jämför prestanda (245 hk vs 276 hk), bagageutrymme och pris (797 200 kr vs 912 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Maxus Mifa 9 eller Mercedes VLE.
Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.
Maxus Mifa 9 är lite billigare – den börjar på 797 200 kr , medan Mercedes VLE kostar 912 800 kr . Skillnaden är ungefär 115 662 kr.
När det gäller elförbrukning har Mercedes VLE fördelen: med 18,6 kWh/100km är den i liten grad effektivare än Maxus Mifa 9, som drar 21,3 kWh/100km. Skillnaden är ungefär 2,7 kWh/100km.
När det gäller elektrisk räckvidd presterar Mercedes VLE tydligt bättre: den klarar upp till 707 km, ungefär 267 km mer än Maxus Mifa 9.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har Mercedes VLE en aning mer effekt – 276 hk mot 245 hk. Det motsvarar ungefär 31 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är Maxus Mifa 9 knappt snabbare – 8,9 s mot 9,5 s. Det är ungefär 0,6 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Mercedes VLE drar lite kraftigare med 400 Nm mot 350 Nm. Skillnaden är cirka 50 Nm.
Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?
Båda bilarna har plats för 7 personer.
När det gäller tjänstevikt är Maxus Mifa 9 synbart lättare – 2 385 kg mot 2 900 kg. Skillnaden är omkring 515 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder Mercedes VLE klart mer plats – 795 L mot 466 L. Skillnaden är omkring 329 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Mercedes VLE i liten grad bättre – 711 kg mot 615 kg. Skillnaden är ungefär 96 kg.
Mercedes VLE är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
Mifa 9 känns som en rymlig lyx-MPV för den som vill ha plats, komfort och lite extra finesser utan onödigt krångel. Designen är självsäker men lågmäld, och inredningen gör långa familjeresor mindre av ett äventyr och mer av en bekväm transport.
detaljer
Mercedes VLE, ofta kallad VLE i Sverige, är en rymlig och bekväm transportlösning som kombinerar Mercedes-typisk komfort med praktisk användbarhet. Den passar både familjer och företag som söker en pålitlig, välutrustad bil för vardagliga och yrkesmässiga behov.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
797 200 - 958 900 kr
|
Pris
912 800 - 1 242 900 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
-
|
Förbrukning L/100 km
-
|
|
Förbrukning kWh/100 km
21,3 - 21,8 kWh/100km
|
Förbrukning kWh/100 km
18,6 - 20,2 kWh/100km
|
|
Elektrisk räckvidd
430 - 440 km
|
Elektrisk räckvidd
657 - 707 km
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
0 g/km
|
CO2
0 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
-
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
MPV
|
Karosstyp
Buss
|
|
Säten
7
|
Säten
5 - 7
|
|
Dörrar
5
|
Dörrar
-
|
|
Tjänstevikt
2 385 - 2 610 kg
|
Tjänstevikt
2 900 - 3 161 kg
|
|
Bagageutrymme
466 L
|
Bagageutrymme
795 L
|
|
Längd
5 270 mm
|
Längd
-
|
|
Bredd
2 000 mm
|
Bredd
1 999 mm
|
|
Höjd
1 840 mm
|
Höjd
-
|
|
Max bagageutrymme
2 017 L
|
Max bagageutrymme
-
|
|
Lastkapacitet
485 - 615 kg
|
Lastkapacitet
497 - 711 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
El
|
Motortyp
El
|
|
Växellåda
Automatisk
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
|
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
Drivtyp
Framhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
245 hk
|
Effekt (hk)
276 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
8,9 - 9,2 s
|
Acceleration 0-100 km/h
9,5 s
|
|
Maxhastighet
180 km/h
|
Maxhastighet
-
|
|
Vridmoment
350 Nm
|
Vridmoment
400 Nm
|
|
Antal cylindrar
-
|
Antal cylindrar
-
|
|
Effekt (kW)
180 kW
|
Effekt (kW)
203 kW
|
|
Motorvolym
-
|
Motorvolym
-
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2023
|
Modellår
2026
|
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
CO2-effektivitetsklass
A
|
|
Märke
Maxus
|
Märke
Mercedes-Benz
|