VS

Hyundai Tucson vs Bentley Continental Convertible jämförelse

Jämför prestanda (288 hk vs 549 hk), bagageutrymme och pris (281 700 kr vs 2 860 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Tucson eller Bentley Continental Convertible.

Hyundai Tucson vs Bentley Continental Convertible: de viktigaste skillnaderna

Hyundai Tucson

3,9 (5 Recensioner)
betygsätt
  • markant billigare
  • klart mer bränslesnål
  • markant lättare
  • klart större bagageutrymme
detaljer

Bentley Continental Convertible

  • markant mer effekt
  • klart snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Tucson

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Hyundai Tucson är markant billigare – den börjar på 281 700 kr , medan Bentley Continental Convertible kostar 2 860 900 kr . Skillnaden är ungefär 2 579 223 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Hyundai Tucson klarar sig med 2,7 L/100km och är därmed klart snålare än Bentley Continental Convertible, som drar 12,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 9,4 L/100km.

Continental Convertible

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration säger mycket om hur bilen upplevs i vardagen. Här ser man vem som erbjuder mest dynamik.

När det gäller motoreffekt har Bentley Continental Convertible markant mer effekt549 hk mot 288 hk. Det motsvarar ungefär 261 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Bentley Continental Convertible klart snabbare – 4,1 s mot 7,5 s. Det är ungefär 3,4 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Bentley Continental Convertible drar markant kraftigare med 770 Nm mot 379 Nm. Skillnaden är cirka 391 Nm.

Tucson

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: Hyundai Tucson erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Hyundai Tucson markant lättare – 1 542 kg mot 2 335 kg. Skillnaden är omkring 793 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Hyundai Tucson klart mer plats – 620 L mot 235 L. Skillnaden är omkring 385 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Hyundai Tucson i liten grad bättre – 545 kg mot 465 kg. Skillnaden är ungefär 80 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Hyundai Tucson är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 281 700 kr
Tucson

Hyundai Tucson

  • Motortyp : Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 136 - 288 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,7 - 7,6 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 63 - 70 km
Hyundai Tucson
Bentley Continental Convertible

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Hyundai Tucson

Hyundai Tucson bjuder på en självsäker design och en praktisk, ombonad interiör som gör vardagskörningen både bekväm och lättskött. Den prioriterar trygghet och finess framför teatralisk sportighet, vilket gör den till ett klokt val för den som vill ha pålitlighet utan onödigt krångel.

detaljer

Bentley Continental Convertible

Att glida fram i en Bentley Continental GTC med taket nere är som att ta med salongen på en biltur — diskret, överdådigt och alltid självsäkert. För köpare som värdesätter toppklassigt hantverk och komfort utan att göra avkall på körglädjen är den ett av de mest frestande alternativen på marknaden.

detaljer
Hyundai Tucson
Bentley Continental Convertible

Kostnader och förbrukning

Pris
281 700 - 645 700 kr
Pris
2 860 900 kr
Förbrukning L/100 km
2,7 - 7,6 L/100km
Förbrukning L/100 km
12,1 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
63 - 70 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
62 - 172 g/km
CO2
275 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
90 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Cabriolet
Säten
5
Säten
4
Dörrar
-
Dörrar
2
Tjänstevikt
1 542 - 1 893 kg
Tjänstevikt
2 335 kg
Bagageutrymme
546 - 620 L
Bagageutrymme
235 L
Längd
-
Längd
4 850 mm
Bredd
1 865 mm
Bredd
1 964 mm
Höjd
-
Höjd
1 399 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
518 - 545 kg
Lastkapacitet
465 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Fullhybrid, Laddhybrid, Diesel Mildhybrid
Motortyp
Bensin
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
136 - 288 hk
Effekt (hk)
549 hk
Acceleration 0-100 km/h
7,5 - 11,6 s
Acceleration 0-100 km/h
4,1 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
318 km/h
Vridmoment
250 - 379 Nm
Vridmoment
770 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
8
Effekt (kW)
100 - 212 kW
Effekt (kW)
404 kW
Motorvolym
1 598 cm3
Motorvolym
3 996 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2019
CO2-effektivitetsklass
F, D, E, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
Hyundai
Märke
Bentley
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.