VS

Hyundai Santa Fe vs Renault Clio jämförelse

Jämför prestanda (288 hk vs 158 hk), bagageutrymme och pris (697 300 kr vs 229 900 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Hyundai Santa Fe eller Renault Clio.

Hyundai Santa Fe vs Renault Clio: de viktigaste skillnaderna

Hyundai Santa Fe

4,7 (1 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt mer effekt
  • lätt mer bränslesnål
  • nästan omärkbart snabbare 0–100 km/h
  • betydligt större bagageutrymme
detaljer

Renault Clio

4,7 (1 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • markant lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Santa Fe

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

Renault Clio är avsevärt billigare – den börjar på 229 900 kr , medan Hyundai Santa Fe kostar 697 300 kr . Skillnaden är ungefär 467 385 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Hyundai Santa Fe klarar sig med 3,8 L/100km och är därmed lätt snålare än Renault Clio, som drar 4,1 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,3 L/100km.

Clio

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Hyundai Santa Fe avsevärt mer effekt288 hk mot 158 hk. Det motsvarar ungefär 130 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Hyundai Santa Fe nästan omärkbart snabbare – 8 s mot 8,3 s. Det är ungefär 0,3 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Hyundai Santa Fe drar avsevärt kraftigare med 380 Nm mot 190 Nm. Skillnaden är cirka 190 Nm.

Santa Fe

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Sittplatser: Hyundai Santa Fe erbjuder fler sittplatser – 7 mot 5.

När det gäller tjänstevikt är Renault Clio markant lättare – 1 202 kg mot 1 920 kg. Skillnaden är omkring 718 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Hyundai Santa Fe betydligt mer plats – 704 L mot 327 L. Skillnaden är omkring 377 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Hyundai Santa Fe märkbart bättre – 665 kg mot 463 kg. Skillnaden är ungefär 202 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Renault Clio har en liten fördel i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 229 900 kr
Clio

Renault Clio

  • Motortyp : Bensin, Fullhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 115 - 158 hk
  • Förbrukning L/100 km : 4,1 - 5,2 L/100km
Hyundai Santa Fe
Renault Clio

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Hyundai Santa Fe

Hyundai Santa Fe är en rymlig och välutrustad suv som kombinerar komfort med vardagspraktik, perfekt för familjer som vill ha säkerhet och stil utan krångel. Den känns vuxen på vägen, har smarta lösningar för last och passagerare och bjuder på mer vardagsglädje än man skulle vänta för pengarna.

detaljer

Renault Clio

Renault Clio är en kvick och välklädd småbil som gör sig lika bra i stadstrafik som på söndagsutflykten, med ett förfinat intryck som känns dyrare än prislappen antyder. Den passar köparen som vill ha praktisk vardagsekonomi, personlig design och ett roligare bilägande utan krångel — en perfekt kompromiss mellan förnuft och glädje bakom ratten.

detaljer
Hyundai Santa Fe
Renault Clio

Kostnader och förbrukning

Pris
697 300 - 789 800 kr
Pris
229 900 - 318 900 kr
Förbrukning L/100 km
3,8 - 7,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,1 - 5,2 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
54 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
90 - 162 g/km
CO2
92 - 118 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5 - 7
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 920 - 2 165 kg
Tjänstevikt
1 202 - 1 316 kg
Bagageutrymme
621 - 704 L
Bagageutrymme
301 - 327 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 900 mm
Bredd
1 768 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
560 - 665 kg
Lastkapacitet
453 - 463 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin, Fullhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling, Automatisk växellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
239 - 288 hk
Effekt (hk)
115 - 158 hk
Acceleration 0-100 km/h
8 - 9,2 s
Acceleration 0-100 km/h
8,3 - 10,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
380 Nm
Vridmoment
190 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
176 - 212 kW
Effekt (kW)
84 - 116 kW
Motorvolym
1 598 cm3
Motorvolym
1 199 - 1 789 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
E, F, B
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
Märke
Hyundai
Märke
Renault
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.