VS

GWM HAVAL H6 vs Toyota RAV4 jämförelse

Jämför prestanda (243 hk vs 309 hk), bagageutrymme och pris (369 600 kr vs 508 300 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – GWM HAVAL H6 eller Toyota RAV4.

GWM HAVAL H6 vs Toyota RAV4: de viktigaste skillnaderna

GWM HAVAL H6

4,6 (1 Recensioner)
betygsätt
  • tydligt billigare
  • nästan omärkbart större bagageutrymme
detaljer

Toyota RAV4

4,8 (8 Recensioner)
betygsätt
  • tydligt mer effekt
  • klart mer bränslesnål
  • avsevärt snabbare 0–100 km/h
  • minimalt lättare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

HAVAL H6

Kostnader och förbrukning

När det gäller ekonomi visar bilarna intressanta skillnader.

GWM HAVAL H6 är tydligt billigare – den börjar på 369 600 kr , medan Toyota RAV4 kostar 508 300 kr . Skillnaden är ungefär 138 655 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: Toyota RAV4 klarar sig med 1,3 L/100km och är därmed klart snålare än GWM HAVAL H6, som drar 5,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 4,6 L/100km.

RAV4

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Toyota RAV4 tydligt mer effekt309 hk mot 243 hk. Det motsvarar ungefär 66 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Toyota RAV4 avsevärt snabbare – 5,8 s mot 8,3 s. Det är ungefär 2,5 s snabbare.

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Toyota RAV4 minimalt lättare – 1 655 kg mot 1 765 kg. Skillnaden är omkring 110 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder GWM HAVAL H6 nästan omärkbart mer plats – 560 L mot 514 L. Skillnaden är omkring 46 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Toyota RAV4 synbart bättre – 610 kg mot 375 kg. Skillnaden är ungefär 235 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Toyota RAV4 dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 508 300 kr
RAV4

Toyota RAV4

  • Motortyp : Fullhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 185 - 309 hk
  • Förbrukning L/100 km : 1,3 - 5,3 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 133 - 137 km
GWM HAVAL H6
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

GWM HAVAL H6

Haval H6 känns som ett fynd för den som vill ha mycket SUV för pengarna — rymlig, välutrustad och med ett yttre som ser betydligt dyrare ut än prislappen. Körkänslan är trygg och enkel att leva med i vardagen, så om du prioriterar praktisk komfort framför sportig nerv är det här en mycket vettig kandidat.

detaljer

Toyota RAV4

RAV4 är en praktisk och pålitlig SUV som fungerar lika bra i vardagslivet som på längre resor. Den erbjuder rymlig interiör, väl genomtänkta säkerhetsfunktioner och en trygg körupplevelse.

detaljer
GWM HAVAL H6
Toyota RAV4

Kostnader och förbrukning

Pris
369 600 - 400 800 kr
Pris
508 300 - 730 100 kr
Förbrukning L/100 km
5,9 L/100km
Förbrukning L/100 km
1,3 - 5,3 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
133 - 137 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
134 g/km
CO2
30 - 121 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 765 kg
Tjänstevikt
1 655 - 1 960 kg
Bagageutrymme
560 L
Bagageutrymme
446 - 514 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 886 mm
Bredd
1 880 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
375 kg
Lastkapacitet
515 - 610 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Fullhybrid
Motortyp
Fullhybrid, Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
243 hk
Effekt (hk)
185 - 309 hk
Acceleration 0-100 km/h
8,3 s
Acceleration 0-100 km/h
5,8 - 8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
530 Nm
Vridmoment
-
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
179 kW
Effekt (kW)
136 - 227 kW
Motorvolym
1 499 cm3
Motorvolym
2 487 cm3

Allmänt

Modellår
2026
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
D
CO2-effektivitetsklass
C, D, B
Märke
GWM
Märke
Toyota
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.