VS

Dacia Spring vs Kia K4 jämförelse

Jämför prestanda (100 hk vs 180 hk), bagageutrymme och pris (195 300 kr vs 333 800 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – Dacia Spring eller Kia K4.

Dacia Spring vs Kia K4: de viktigaste skillnaderna

Dacia Spring

4,7 (4 Recensioner)
betygsätt
  • avsevärt billigare
  • påtagligt lättare
detaljer

Kia K4

  • betydligt mer effekt
  • i liten grad snabbare 0–100 km/h
  • markant större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Spring

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Dacia Spring är avsevärt billigare – den börjar på 195 300 kr , medan Kia K4 kostar 333 800 kr . Skillnaden är ungefär 138 540 kr.

K4

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Kia K4 betydligt mer effekt180 hk mot 100 hk. Det motsvarar ungefär 80 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Kia K4 i liten grad snabbare – 8,4 s mot 9,6 s. Det är ungefär 1,2 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Kia K4 drar markant kraftigare med 265 Nm mot 137 Nm. Skillnaden är cirka 128 Nm.

Spring

Utrymme och praktisk användning

Utöver prestanda handlar det i vardagen om komfort och användbarhet. Här avgörs vilken bil som är mest praktisk.

Sittplatser: Kia K4 erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.

När det gäller tjänstevikt är Dacia Spring påtagligt lättare – 1 070 kg mot 1 415 kg. Skillnaden är omkring 345 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Kia K4 markant mer plats – 604 L mot 308 L. Skillnaden är omkring 296 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Kia K4 påtagligt bättre – 455 kg mot 274 kg. Skillnaden är ungefär 181 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

Kia K4 övertygar i nyckelområden i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 333 800 kr
K4

Kia K4

  • Motortyp : Bensin, Bensin Mildhybrid
  • Växellåda : Manuel, Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 115 - 180 hk
  • Förbrukning L/100 km : 5,8 - 7,2 L/100km
Dacia Spring
Kia K4

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

Dacia Spring

Dacia Spring är en enkel, blygsam elbil som låter dig glida igenom stan utan att plånboken får hjärtsnörp. Den är kompakt och lättmanövrerad med smarta lösningar för vardagen — inte någon lyxmaskin, men ett klokt och praktiskt val för prismedvetna bilköpare.

detaljer

Kia K4

Kia K4 kliver in med självsäker design, slanka linjer och en interiör som känns lyxigare än man väntar sig i klassen. Den bjuder på bekväm vardagskomfort, alert körkänsla och modern teknik – en påminnelse om att en familjesedan både kan vara smart och lite busig.

detaljer
Dacia Spring
Kia K4

Kostnader och förbrukning

Pris
195 300 - 227 600 kr
Pris
333 800 - 460 900 kr
Förbrukning L/100 km
-
Förbrukning L/100 km
5,8 - 7,2 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
12,4 - 12,7 kWh/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
221 - 225 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
0 g/km
CO2
132 - 161 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Halvkombi, Kombi
Säten
4
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 070 kg
Tjänstevikt
1 415 - 1 540 kg
Bagageutrymme
308 L
Bagageutrymme
328 - 604 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 583 mm
Bredd
1 850 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
274 kg
Lastkapacitet
435 - 455 kg

Motor och prestanda

Motortyp
El
Motortyp
Bensin, Bensin Mildhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Reduktionsväxellåda
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift
Effekt (hk)
70 - 100 hk
Effekt (hk)
115 - 180 hk
Acceleration 0-100 km/h
9,6 - 12,3 s
Acceleration 0-100 km/h
8,4 - 12,3 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
137 Nm
Vridmoment
200 - 265 Nm
Antal cylindrar
-
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
52 - 75 kW
Effekt (kW)
85 - 132 kW
Motorvolym
-
Motorvolym
998 - 1 598 cm3

Allmänt

Modellår
2025
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
A
CO2-effektivitetsklass
D, E, F
Märke
Dacia
Märke
Kia
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.