VS

BMW X1 vs Ferrari 296 Roadster jämförelse

Jämför prestanda (326 hk vs 880 hk), bagageutrymme och pris (515 300 kr vs 5 338 200 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW X1 eller Ferrari 296 Roadster.

BMW X1 vs Ferrari 296 Roadster: de viktigaste skillnaderna

BMW X1

4,2 (6 Recensioner)
betygsätt
  • klart billigare
  • klart mer bränslesnål
  • betydligt längre elräckvidd
  • en aning lättare
detaljer

Ferrari 296 Roadster

  • avsevärt mer effekt
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

X1

Kostnader och förbrukning

Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.

BMW X1 är klart billigare – den börjar på 515 300 kr , medan Ferrari 296 Roadster kostar 5 338 200 kr . Skillnaden är ungefär 4 822 899 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW X1 klarar sig med 2,5 L/100km och är därmed klart snålare än Ferrari 296 Roadster, som drar 8,9 L/100km. Skillnaden är ungefär 6,4 L/100km.

När det gäller elektrisk räckvidd presterar BMW X1 betydligt bättre: den klarar upp till 81 km, ungefär 66 km mer än Ferrari 296 Roadster.

X1

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har Ferrari 296 Roadster avsevärt mer effekt880 hk mot 326 hk. Det motsvarar ungefär 554 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är Ferrari 296 Roadster betydligt snabbare – 2,8 s mot 5,4 s. Det är ungefär 2,6 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: Ferrari 296 Roadster drar påtagligt kraftigare med 755 Nm mot 477 Nm. Skillnaden är cirka 278 Nm.

X1

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Sittplatser: BMW X1 erbjuder fler sittplatser – 5 mot 2.

När det gäller tjänstevikt är BMW X1 en aning lättare – 1 575 kg mot 1 760 kg. Skillnaden är omkring 185 kg.

När det gäller lastkapacitet presterar BMW X1 markant bättre – 500 kg mot 220 kg. Skillnaden är ungefär 280 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW X1 ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 515 300 kr
X1

BMW X1

  • Motortyp : Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Bensin, Diesel, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 136 - 326 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,5 - 7,7 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 81 km
BMW X1
Ferrari 296 Roadster

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW X1

BMW X1 är en kvick och välbyggd kompakt-SUV som kombinerar BMW-känslan bakom ratten med vardagspraktisk flexibilitet. Den känns trygg och pigg på vägen, rymmer det mesta familjen behöver och bjuder på en diskret premiumkänsla — perfekt om du vill ha både komfort och lite körglädje utan att blända grannarna.

detaljer

Ferrari 296 Roadster

Ferrari 296 GTS är en cabriolet som förenar kompromisslös sportighet med ren italiensk elegans, där varje gaspådrag känns som en liten fest för sinnena. För den som söker maximal körglädje och wow-faktor är den svår att motstå — men räkna med att både garageplats och plånbok behöver vara med på noterna.

detaljer
BMW X1
Ferrari 296 Roadster

Kostnader och förbrukning

Pris
515 300 - 748 700 kr
Pris
5 338 200 kr
Förbrukning L/100 km
2,5 - 7,7 L/100km
Förbrukning L/100 km
8,9 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
81 km
Elektrisk räckvidd
15 km
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
57 - 175 g/km
CO2
218 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Roadster
Säten
5
Säten
2
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 575 - 1 935 kg
Tjänstevikt
1 760 kg
Bagageutrymme
490 - 540 L
Bagageutrymme
-
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 845 mm
Bredd
1 958 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
490 - 500 kg
Lastkapacitet
220 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin Mildhybrid, Bensin, Diesel, Laddhybrid
Motortyp
Laddhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Bakhjulsdrift
Effekt (hk)
136 - 326 hk
Effekt (hk)
880 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,4 - 9,2 s
Acceleration 0-100 km/h
2,8 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
230 - 477 Nm
Vridmoment
755 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
6
Effekt (kW)
100 - 240 kW
Effekt (kW)
648 kW
Motorvolym
1 499 - 1 998 cm3
Motorvolym
2 992 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2026
CO2-effektivitetsklass
D, E, F, B
CO2-effektivitetsklass
G
Märke
BMW
Märke
Ferrari
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.