Jämför prestanda (530 hk vs 136 hk), bagageutrymme och pris (528 000 kr vs 407 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 2 Series eller Subaru Impreza.
Vid en jämförelse av pris och effektivitet blir skillnaderna ofta tydliga. Här avgörs det vilken bil som passar plånboken bäst på lång sikt.
Subaru Impreza är tydligt billigare – den börjar på 407 400 kr , medan BMW 2 Series kostar 528 000 kr . Skillnaden är ungefär 120 631 kr.
Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW 2 Series klarar sig med 4,9 L/100km och är därmed avsevärt snålare än Subaru Impreza, som drar 7,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 2,4 L/100km.
Under huven avslöjas vilken modell som är sportigare och vem som är snabbast iväg.
När det gäller motoreffekt har BMW 2 Series avsevärt mer effekt – 530 hk mot 136 hk. Det motsvarar ungefär 394 hk mer.
I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW 2 Series betydligt snabbare – 3,8 s mot 10,6 s. Det är ungefär 6,8 s snabbare.
Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW 2 Series drar avsevärt kraftigare med 650 Nm mot 182 Nm. Skillnaden är cirka 468 Nm.
Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.
Sittplatser: Subaru Impreza erbjuder fler sittplatser – 5 mot 4.
När det gäller tjänstevikt är BMW 2 Series lätt lättare – 1 560 kg mot 1 574 kg. Skillnaden är omkring 14 kg.
När det gäller bagageutrymme erbjuder BMW 2 Series något mer plats – 390 L mot 315 L. Skillnaden är omkring 75 L.
När det gäller lastkapacitet presterar Subaru Impreza påtagligt bättre – 526 kg mot 400 kg. Skillnaden är ungefär 126 kg.
BMW 2 Series dominerar jämförelsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.
BMW 2-serien är en kompakt premiumbil som kombinerar rappa köregenskaper med stilfull design och känns lika hemma på slingriga vägar som i stadstrafik. Interiören är förföriskt förarorienterad och den bjuder på mer körglädje än man kanske förväntar sig, vilket gör den till ett utmärkt val för den som vill ha dynamik utan att tumma på vardagskomfort.
detaljerImpreza är en robust och praktisk följeslagare som känns trygg i alla väder — perfekt när du vill ha en bil som klarar både vardagslogistik och helgens utflykter utan drama. Körglädjen finns där i lagom dos, med en ärlig framtoning som gör den lätt att leva med och ännu lättare att tycka om.
detaljerKostnader och förbrukning |
|
|---|---|
|
Pris
528 000 - 1 328 800 kr
|
Pris
407 400 - 437 600 kr
|
|
Förbrukning L/100 km
4,9 - 10 L/100km
|
Förbrukning L/100 km
7,3 L/100km
|
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
Förbrukning kWh/100 km
-
|
|
Elektrisk räckvidd
-
|
Elektrisk räckvidd
-
|
|
Batterikapacitet
-
|
Batterikapacitet
-
|
|
CO2
129 - 226 g/km
|
CO2
166 g/km
|
|
Tankvolym
-
|
Tankvolym
48 L
|
Mått och kaross |
|
|---|---|
|
Karosstyp
Coupé
|
Karosstyp
Halvkombi
|
|
Säten
4
|
Säten
5
|
|
Dörrar
-
|
Dörrar
5
|
|
Tjänstevikt
1 560 - 1 830 kg
|
Tjänstevikt
1 574 - 1 599 kg
|
|
Bagageutrymme
390 L
|
Bagageutrymme
315 L
|
|
Längd
-
|
Längd
4 490 mm
|
|
Bredd
1 838 - 1 887 mm
|
Bredd
1 780 mm
|
|
Höjd
-
|
Höjd
1 515 mm
|
|
Max bagageutrymme
-
|
Max bagageutrymme
1 297 - 1 314 L
|
|
Lastkapacitet
350 - 400 kg
|
Lastkapacitet
501 - 526 kg
|
Motor och prestanda |
|
|---|---|
|
Motortyp
Diesel Mildhybrid, Bensin, Bensin Mildhybrid
|
Motortyp
Bensin Mildhybrid
|
|
Växellåda
Automatisk, Manuel
|
Växellåda
Automatisk
|
|
Växellådsdetalj
Automatisk växellåda, Manuell växellåda
|
Växellådsdetalj
CVT
|
|
Drivtyp
Bakhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
|
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
|
|
Effekt (hk)
156 - 530 hk
|
Effekt (hk)
136 hk
|
|
Acceleration 0-100 km/h
3,8 - 8,7 s
|
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
|
|
Maxhastighet
-
|
Maxhastighet
199 km/h
|
|
Vridmoment
250 - 650 Nm
|
Vridmoment
182 Nm
|
|
Antal cylindrar
4 - 6
|
Antal cylindrar
4
|
|
Effekt (kW)
115 - 390 kW
|
Effekt (kW)
100 kW
|
|
Motorvolym
1 995 - 2 998 cm3
|
Motorvolym
1 995 cm3
|
Allmänt |
|
|---|---|
|
Modellår
2 024 - 2 025
|
Modellår
2024
|
|
CO2-effektivitetsklass
D, E, G
|
CO2-effektivitetsklass
F
|
|
Märke
BMW
|
Märke
Subaru
|