VS

CUPRA Ateca vs Subaru Impreza jämförelse

Jämför prestanda (300 hk vs 136 hk), bagageutrymme och pris (502 400 kr vs 407 400 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – CUPRA Ateca eller Subaru Impreza.

CUPRA Ateca vs Subaru Impreza: de viktigaste skillnaderna

CUPRA Ateca

4,1 (2 Recensioner)
betygsätt
  • markant mer effekt
  • minimalt mer bränslesnål
  • betydligt snabbare 0–100 km/h
  • en aning lättare
  • märkbart större bagageutrymme
detaljer

Subaru Impreza

5 (1 Recensioner)
betygsätt
  • påtagligt billigare
detaljer

Alla detaljer om prestanda, förbrukning, räckvidd och bagageutrymme finns i den tekniska jämförelsen längre ner – där hittar du även användarrecensioner för båda modellerna.

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

Ateca

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Subaru Impreza är påtagligt billigare – den börjar på 407 400 kr , medan CUPRA Ateca kostar 502 400 kr . Skillnaden är ungefär 94 979 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: CUPRA Ateca klarar sig med 6,7 L/100km och är därmed minimalt snålare än Subaru Impreza, som drar 7,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 0,6 L/100km.

Impreza

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har CUPRA Ateca markant mer effekt300 hk mot 136 hk. Det motsvarar ungefär 164 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är CUPRA Ateca betydligt snabbare – 4,9 s mot 10,6 s. Det är ungefär 5,7 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: CUPRA Ateca drar avsevärt kraftigare med 400 Nm mot 182 Nm. Skillnaden är cirka 218 Nm.

Ateca

Utrymme och praktisk användning

Familjebil eller vardagskompis – vem erbjuder mest plats, flexibilitet och komfort?

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är CUPRA Ateca en aning lättare – 1 418 kg mot 1 574 kg. Skillnaden är omkring 156 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder CUPRA Ateca märkbart mer plats – 485 L mot 315 L. Skillnaden är omkring 170 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Subaru Impreza lätt bättre – 526 kg mot 522 kg. Skillnaden är ungefär 4 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

CUPRA Ateca ger konkurrenten små chanser i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 502 400 kr
Ateca

CUPRA Ateca

  • Motortyp : Bensin
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 150 - 300 hk
  • Förbrukning L/100 km : 6,7 - 9,1 L/100km
CUPRA Ateca
Subaru Impreza

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

CUPRA Ateca

Cupra Ateca är en självsäker suv som lyckas förena vardaglig användbarhet med en oväntat pigg och engagerande körupplevelse. Interiören känns genomtänkt och förarorienterad, och för den som vill ha sportiga vibbar utan att tumma på praktikaliteten är den ett klart frestande val.

detaljer

Subaru Impreza

Impreza är en robust och praktisk följeslagare som känns trygg i alla väder — perfekt när du vill ha en bil som klarar både vardagslogistik och helgens utflykter utan drama. Körglädjen finns där i lagom dos, med en ärlig framtoning som gör den lätt att leva med och ännu lättare att tycka om.

detaljer
CUPRA Ateca
Subaru Impreza

Kostnader och förbrukning

Pris
502 400 - 690 700 kr
Pris
407 400 - 437 600 kr
Förbrukning L/100 km
6,7 - 9,1 L/100km
Förbrukning L/100 km
7,3 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
-
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
153 - 207 g/km
CO2
166 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
48 L

Mått och kaross

Karosstyp
SUV
Karosstyp
Halvkombi
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
5
Tjänstevikt
1 418 - 1 628 kg
Tjänstevikt
1 574 - 1 599 kg
Bagageutrymme
485 L
Bagageutrymme
315 L
Längd
-
Längd
4 490 mm
Bredd
1 841 mm
Bredd
1 780 mm
Höjd
-
Höjd
1 515 mm
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
1 297 - 1 314 L
Lastkapacitet
502 - 522 kg
Lastkapacitet
501 - 526 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin
Motortyp
Bensin Mildhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
CVT
Drivtyp
Fyrhjulsdrift, Framhjulsdrift
Drivtyp
Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
150 - 300 hk
Effekt (hk)
136 hk
Acceleration 0-100 km/h
4,9 - 9,3 s
Acceleration 0-100 km/h
10,6 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
199 km/h
Vridmoment
250 - 400 Nm
Vridmoment
182 Nm
Antal cylindrar
4
Antal cylindrar
4
Effekt (kW)
110 - 221 kW
Effekt (kW)
100 kW
Motorvolym
1 498 - 1 984 cm3
Motorvolym
1 995 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2024
CO2-effektivitetsklass
G, E
CO2-effektivitetsklass
F
Märke
CUPRA
Märke
Subaru
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.