VS

BMW 2 Series Active Tourer vs Nissan Qashqai jämförelse

Jämför prestanda (326 hk vs 205 hk), bagageutrymme och pris (424 600 kr vs 399 100 kr ) på ett ögonblick. Ta reda på vilken bil som är det bästa valet för dig – BMW 2 Series Active Tourer eller Nissan Qashqai.

BMW 2 Series Active Tourer vs Nissan Qashqai: de viktigaste skillnaderna

BMW 2 Series Active Tourer

4,1 (1 Recensioner)
betygsätt
  • märkbart mer effekt
  • betydligt mer bränslesnål
  • påtagligt snabbare 0–100 km/h
detaljer

Nissan Qashqai

4,9 (3 Recensioner)
betygsätt
  • knappt billigare
  • knappt lättare
  • lätt större bagageutrymme
detaljer

By Achim Sedelmaier

Nu blir det konkret: de tekniska skillnaderna i detalj

2 Series Active Tourer

Kostnader och förbrukning

Pris och effektivitet är avgörande faktorer vid köp – och just här visar sig ofta de största skillnaderna.

Nissan Qashqai är knappt billigare – den börjar på 399 100 kr , medan BMW 2 Series Active Tourer kostar 424 600 kr . Skillnaden är ungefär 25 536 kr.

Även bränsleförbrukningen visar skillnader: BMW 2 Series Active Tourer klarar sig med 2,9 L/100km och är därmed betydligt snålare än Nissan Qashqai, som drar 4,3 L/100km. Skillnaden är ungefär 1,4 L/100km.

Qashqai

Motor och prestanda

Effekt, vridmoment och acceleration är klassiska värden för entusiaster – och här märks skillnaderna tydligt.

När det gäller motoreffekt har BMW 2 Series Active Tourer märkbart mer effekt326 hk mot 205 hk. Det motsvarar ungefär 121 hk mer.

I accelerationen från 0 till 100 km/h är BMW 2 Series Active Tourer påtagligt snabbare – 5,5 s mot 7,6 s. Det är ungefär 2,1 s snabbare.

Även när det gäller vridmoment finns skillnader: BMW 2 Series Active Tourer drar påtagligt kraftigare med 477 Nm mot 330 Nm. Skillnaden är cirka 147 Nm.

2 Series Active Tourer

Utrymme och praktisk användning

Kupéutrymme, bagage och lastförmåga är avgörande för vardagskomforten. Här räknas flexibilitet och bekvämlighet.

Båda bilarna har plats för 5 personer.

När det gäller tjänstevikt är Nissan Qashqai knappt lättare – 1 420 kg mot 1 545 kg. Skillnaden är omkring 125 kg.

När det gäller bagageutrymme erbjuder Nissan Qashqai lätt mer plats – 504 L mot 470 L. Skillnaden är omkring 34 L.

När det gäller lastkapacitet presterar Nissan Qashqai lätt bättre – 516 kg mot 505 kg. Skillnaden är ungefär 11 kg.

Vem vinner racet i dataanalysen?

BMW 2 Series Active Tourer är klart överlägsen i den objektiva datajämförelsen.
Denna bedömning visar endast vilken modell som samlar flest poäng på pappret – inte vilken av de två bilarna som känns rätt för dig.

från 424 600 kr
2 Series Active Tourer

BMW 2 Series Active Tourer

  • Motortyp : Bensin, Bensin Mildhybrid, Diesel, Diesel Mildhybrid, Laddhybrid
  • Växellåda : Automatisk
  • Drivtyp : Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
  • Effekt (hk) : 122 - 326 hk
  • Förbrukning L/100 km : 2,9 - 6,2 L/100km
  • Elektrisk räckvidd : 82 km
BMW 2 Series Active Tourer
Nissan Qashqai

Kostnader och förbrukning

Visa detaljerad analys

Motor och prestanda

Visa detaljerad analys

Mått och kaross

Visa detaljerad analys

BMW 2 Series Active Tourer

BMW 2-serien Active Tourer är en praktisk och välbyggd familjebil som förenar BMW:s körkänsla med vardaglig användbarhet — perfekt för barnvagnar, mataffärspåsar och helgutflykter. Den känns mer mogen än sin kompakta form antyder, med ergonomi och premiumkänsla som gör vardagskörningen både enklare och roligare.

detaljer

Nissan Qashqai

Nissan Qashqai är en av de mest lättkörda och praktiska crossoverna i klassen — en trygg kompanjon för både stadspendling och weekendutflykter som klarar vardagens alla uppdrag utan drama. Med mogen design, rymlig kupé och fokus på komfort känns den både gedigen och prisvärd; perfekt för den som vill ha en familjevänlig SUV utan krusiduller.

detaljer
BMW 2 Series Active Tourer
Nissan Qashqai

Kostnader och förbrukning

Pris
424 600 - 653 400 kr
Pris
399 100 - 537 500 kr
Förbrukning L/100 km
2,9 - 6,2 L/100km
Förbrukning L/100 km
4,3 - 6,8 L/100km
Förbrukning kWh/100 km
-
Förbrukning kWh/100 km
-
Elektrisk räckvidd
82 km
Elektrisk räckvidd
-
Batterikapacitet
-
Batterikapacitet
-
CO2
65 - 140 g/km
CO2
98 - 152 g/km
Tankvolym
-
Tankvolym
-

Mått och kaross

Karosstyp
MPV
Karosstyp
SUV
Säten
5
Säten
5
Dörrar
-
Dörrar
-
Tjänstevikt
1 545 - 1 920 kg
Tjänstevikt
1 420 - 1 624 kg
Bagageutrymme
406 - 470 L
Bagageutrymme
479 - 504 L
Längd
-
Längd
-
Bredd
1 824 mm
Bredd
1 835 mm
Höjd
-
Höjd
-
Max bagageutrymme
-
Max bagageutrymme
-
Lastkapacitet
465 - 505 kg
Lastkapacitet
446 - 516 kg

Motor och prestanda

Motortyp
Bensin, Bensin Mildhybrid, Diesel, Diesel Mildhybrid, Laddhybrid
Motortyp
Bensin Mildhybrid, Fullhybrid
Växellåda
Automatisk
Växellåda
Manuel, Automatisk
Växellådsdetalj
Automatisk dubbelkoppling
Växellådsdetalj
Manuell växellåda, CVT, Reduktionsväxellåda
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Drivtyp
Framhjulsdrift, Fyrhjulsdrift
Effekt (hk)
122 - 326 hk
Effekt (hk)
158 - 205 hk
Acceleration 0-100 km/h
5,5 - 10,3 s
Acceleration 0-100 km/h
7,6 - 9,9 s
Maxhastighet
-
Maxhastighet
-
Vridmoment
230 - 477 Nm
Vridmoment
260 - 330 Nm
Antal cylindrar
3 - 4
Antal cylindrar
3 - 4
Effekt (kW)
90 - 240 kW
Effekt (kW)
116 - 151 kW
Motorvolym
1 499 - 1 998 cm3
Motorvolym
1 332 - 1 498 cm3

Allmänt

Modellår
2 024 - 2 025
Modellår
2 025 - 2 026
CO2-effektivitetsklass
E, D, B
CO2-effektivitetsklass
E, C
Märke
BMW
Märke
Nissan
DriveDuel använder dataanalys och artificiell intelligens för att analysera fordonsdata och skapa innehåll. Innehållet granskas och förbättras regelbundet. De visade priserna är uppskattningar baserade på tyska listpriser, justerade efter respektive lands moms. Landspecifika registreringsskatter ingår inte. Denna information är inte juridiskt bindande.